wtorek, 26 sierpnia 2014

Kalin kakalin kakalinka maja

Zbliża się pora zbiorów pięknych, dorodnych owoców kaliny, która ma właściwości lecznicze. Jeszcze trochę cierpliwości, bowiem należy odczekać do pierwszych przymrozków, gdyż podobnie jak owoce aronii czy czarnego bzu mogą wykazywać właściwości trujące. Oczywiście nie czekając na niskie temperatury, można kalinę zmrozić w zamrażarce.
Szkarłatnoczerwone kuleczki kaliny (Viburnum opulus L.) zebrane w baldachogrona o smaku cierpko-gorzkim (goryczka po przemrożeniu owoców zanika) i specyficznym, nieprzyjemnym zapachu (obecność kwasu walerianowego i jego pochodnych) wykazują lecznicze działanie w przypadku przeziębień, chorób skóry, serca, hemoroidów. Są przydatne przy bolesnych miesiączkach. Działają moczopędnie i są doskonałym antyoksydantem. 
Wypróbowałam osobiście galaretkę z kaliny, mimo, że jest obrzydliwa, naprawdę pomaga na przeziębienie, łagodzi kaszel, działa wykrztuśnie, napotnie, zastosowana możliwie szybko zapobiega powikłaniom.

Uwaga! 
Nalewki z kaliny zalecane są przy problemach zdrowotnych związanych z organami płciowymi, zwłaszcza kobiecymi. Podobno zapobiegają poronieniom. 
Cennym surowcem zielarskim o leczniczym działaniu mają również kora, liście i kwiaty kaliny, a nawet korzeń. Napary, wywary, susze używane były przez nasze babki i prababki do leczenia chorób w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, a i lekarz nie zawsze był dostępny. Moja prababka używała kalinę, ale jak mówiła mi mama, już moja babcia, mimo, że znała się na zielarstwie nie stosowała jej w kuracjach leczniczych. Być może używała równie dobrego soku z czarnego bzu, albo naparu z kwiatów bzu, a już na pewno stosowała przy przeziębieniach naparu z lipy. Z czasem u Dziadków wycięto kalinę w ogrodzie, a na jej miejsce posadzono leszczynę. 
Również w weterynarii stosuje się kalinę np. kora, liście i owoce używane są do leczenia pryszczycy u bydła.
I jeszcze kilka ciekawostek. 
Kalina w krajach słowiańskich była symbolem dziewictwa. Robiono z jej witek rózgi weselne, ozdabiano korowaje, czyli weselne torty. 
Na przełomie XVII/XVIII wieku wykorzystywana przez szewców do wyrobu z drewna kaliny kołeczków i obcasów. 

Drzewko kaliny w okresie wiosennym  na działce u mojej koleżanki Tereski K. 
Kalina rośnie na terenie Polski, w okolicach Leżajska rośnie dziko nad Sanem, a na bieszczadzkich połoninach, lasach i nad potokami również rośnie obficie, ale jak mi powiedziała moja siostrzenica z Leska w okresie zbiorów trzeba rywalizować z ptakami, ponieważ mimo, że jest gorzka stanowi przysmak ptaków. Jest ozdobą ogrodów ze względu na piękne kwiatostany i przebarwione liście jesienią. 


nasionka kaliny

Źródło:
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy wpis :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze lubiłem zbierać te rośliny naprawde fajna sprawa musze na wiki przeczytać co i jak o nich wiecej sie dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń

 3. فني كهربائي
  كهربائي منازل وفني كهربائي بالكويت دوره ومدى اهميته في المجتمع ؟ حين ينقطع الكهرباء عن مكان يصاب المكان بالشلل التام، ولا تعود الحياة إلا بعودة التيار الكهربائي للمكان، حينها قد تكون الكهرباء في تلك اللحظة هي الحياة لذا لا غنى عن كهربائي منازل، خاصة إن كان المكان المنقطع عنه التيار الكهربائي غرفة عمليات في مستشفى، أو حضانة أطفال بمركز رعاية رضع، حينها لا يقتصر الأمر على مجرد انقطاع تيار كهربائي، ولكن بالفعل تصبح علامة وصول التيار الكهربائي للمكان، هي الحياة، حياة إنسان تتوقف على وجود تيار كهربائي.
  ويحتاج مجال الكهرباء واصلاحها إلى فني كهربائي منازل لديه مهارة وتركيز وخبرة كبيرة، ودراية كبيرة بهذا المجال الحساس وهو الأمر الذي لا توفره الكثير من الشركات آلأخرى، فالكهرباء مهمة جدا في حياتنا اليومية ولا نستطيع العيش بدونها وأي عطل يحدث يسبب أزمات كبيرة وخسائر، وتحتاج المنازل والمنشآت إلى صيانة وتصليح للأعطال بشكل دوري ومستمر حتى نحمى أنفسنا من المخاطر.
  نحن افضل خيار فى حالة احتياجك الى كهربائي منازل الكويت

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...