niedziela, 2 grudnia 2012

Grzyby chorobotwórcze

Idzie zima, wietrz mieszkanie!
Poważne zagrożenie zdrowotne dla pracowników przebywających w budynkach, zwłaszcza w budynkach starych, nie wentylowanych  stanowią grzyby, zarówno drożdżopodobne, jak i grzyby pleśniowe. 
Plastikowe okna, często szczelnie zamykane ze względów ekonomicznych uniemożliwiają prawidłową wentylację pomieszczeń i sprzyjają wzrostowi flory bakteryjnej i grzybów chorobotwórczych. Ściany budynków wcale nie muszą mieć widocznych zagrzybiałych plam czy nacieków, a powietrze w pomieszczeniach nie musi pachnieć pleśnią. W pomieszczeniach, wydawałoby się czystych i schludnych można się spodziewać obecności groźnych patogenów 'fruwających' w powietrzu.
Mikroflora powietrza może zawierać zarodniki grzybów wywołujących nieżyt nosa, zapalenie spojówek, alergie, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.Candida glabrata

Do najczęściej występujących grzybów w powietrzu wewnętrznym budynków biurowych należą gatunki z rodzaju Penicillium, Cladosporium, Aspergillus, Ulocladium i Stachybotrus.

Schemat różnicowania wstępnego grzybów na podstawie makroskopowego wyglądu kolonii na agarze Sabourauda i na podstawie cech mikrohodowli

7 komentarzy:

 1. Gdyby jeszcze było czym wietrzyć hehe... W Krakowie czterokrotnie przekroczono dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza... Także z deszczu pod rynne:)
  Pozdrawiam, A:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy wie Pani, co konkretnie przedstawia pierwsze zdjęcie? Otrzymałam to samo na podłożu DG18 i jestem bardzo ciekawa co to za niezwykła pleśń :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. To są grzyby pleśniowe, nie badałam, jaki to gatunek, wyglądają tak ładnie bo to stara, 2-3 tygodniowa hodowla

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam Pani bardzo podziękować za prowadzenie bloga i za to że tak Pani dokładnie wszystko opisuje i przedstawia w postaci zdjęć. Bardzo pomogła mi to w zdawaniu egzaminu praktycznego :) Na pewno zajrzę tu jeszcze nie raz. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. witam,
  mam problem z identyfikacją koloni kt. wychodowałam w moim laboratorium na pożywce Sabourauda z chloramfenikolem. Próba była pobrana metodą odciskową celem monitorowania czystości powierzchni produkcyjnych w Zakładzie Produkcji Żywności. Kolonie są gładkie, okrągłe, błyszczące w kolorze pomarańczowo-łososiowym.
  Bardzo proszęoo pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wstępne różnicowanie rodzajów grzybów przeprowadza się na podstawie makroskopowego wyglądu kolonii na agarze Sabourauda i cech mikrohodowli. Kolonie gładkie lub puszyste, pod mikroskopem oglądamy blastospory, artrospory, strzępki czy konidiofory.
  Link do schematu różnicowania postaram się dodać do tego posta wkrótce

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...