poniedziałek, 31 grudnia 2012

Kolory w mikrobiologii - barwa moczu


Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek podczas sikania zaniepokoić z powodu nietypowej barwy moczu?

Mogę się założyć, że w swoim życiu każdy miał chwile zwątpienia gdy zauważył, że sika krwią, na czerwono.

W większości przypadków czerwona lub różowa barwa moczu pojawia się po spożyciu buraczków ćwikłowych, także jeżyn, o ile mocz jest tylko kwaśny. Trzeba również wziąć pod uwagę czy nie braliśmy leku p/bólowego ibuprofenu.

W przypadku, gdy mocz jest zasadowy po spożyciu buraków będziemy sikać na żółto, natomiast również przy zasadowym moczu po zjedzeniu rabarbaru na różowo lub czerwono.

Czerwonopomarańczowy mocz pojawi się przy antybiotyku ryfampicynie. Czerwonobrunatny zażywając metronidazol.

Po zjedzeniu marchewki czy witaminy A mocz może zmienić barwę na żółtopomarańczową. W ramach eksperymentu możemy sprawdzić czy zmieniony kolor moczu rzeczywiście jest z tych produktów, barwa znika po dodaniu eteru.

       Gorzej, gdy nasz mocz przybiera barwę niebieskozieloną. To już powinno wzbudzić prawdziwe zaniepokojenie. Przyczyną może być groźna infekcja bakteryjna wywołana przez pałeczkę ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa.

       W medycynie znane jest pojęcie 'Zespół zielonej pieluszki' - kiedy w moczu niebieskie indygo wskazuje na rodzinnie występujący defekt metaboliczny polegający na zaburzeniu tryptofanu.

'Zespół czerwonej pieluszki' - spowodowany przez bakterię chromogenną Serratia marcescens, która wytwarza czerwony barwnik w warunkach tlenowych w 25 - 30 st. C. 
O bakteriach i pigmentach przez nie wytwarzanych pisałam wcześniej     >>> Kolory w mikrobiologii

     Jeśli mocz zostawimy na jakiś czas i zauważymy, że po ekspozycji na światło dzienne staje się ciemniejszy należy podejrzewać choroby krwi.  Powstaje ciemnobrązowy mocz, niezależnie od jego objętości oraz ciężaru właściwego, gdy we krwi pojawia się duża liczba krwinek sierpowatych. Porfirie to grupa chorób metabolicznych, genetycznie uwarunkowanych (defekt enzymów biorących udział w syntezie hemu).
Ciemne zabarwienie moczu może być spowodowane obecnością herbatki 
goldenseal -herbatka ze złotego korzenia rośliny Hydrastis canadensis (gorzknik kanadyjski).
     Należy zwracać uwagę czy mocz jest mętny. Może świadczyć o bakteriurii, ale niekoniecznie. Mleczna barwa może świadczyć o dużej ilości leukocytów wielojądrzastych, nadmiarze kwasu szczawiowego, obecności tłuszczów w moczu (zespół nerczycowy), a nawet chylurii (obecność chłonki w moczu). 7 komentarzy:

 1. Artykuł ciekawy jednak zdecydowanie dla laika. Pałeczki P. aeruginosa nie zawsze wytwarzają zielone , niebieskie czy inne barwniki fenazynowe dyfundujące do moczu u chorych z klinicznie stwierdzonym zakażeniem układu moczowego. Jeżeli chodzi o szczepy S. marcescens to bardzo rzadko stwierdza się obecność prodigiozyno (+) szczepów z próbek moczu, z reguły barwnik wytwarzają szczepy środowiskowe, izolowane z gleby i wody. PS: lepiej użyć słowo mikcja niż sikanie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Adresatem mojego blogu są w większości przypadków osoby nie mające do czynienia na co dzień z mikrobiologią, dlatego staram się pisać w sposób przystępny i zrozumiały dla laików.

  OdpowiedzUsuń
 3. No cóż, dla laików blog jest jednak "ciężki." Ale co chciałam, to znalazłam i zrozumiałam. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Otrzymuje Pani ode mnie blogowe wyróżnienie :) Więcej na blogu http://kaskab.blogspot.com/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Potwierdzam Aspiryna + buraczki = czerwone zabarwienie moczu

  OdpowiedzUsuń
 6. To nie wiedziałem że kolor moczu ma takie znaczenie nawet nie przyglądałem się temu za bardzo no zmienia się pewnie trochę ale żeby na zielono czy coś to chyba się nie zdarzyło

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziekuje przy pomocy Pani bloga wybilem zonie z glowy urojenia z jakis glupich forow internetowych pt. iz ma zabarwienie moczu zwiazek z nieszczelnoscia jelit!!!!!!! Glupie idiotyzmy pisza i wklejaja w neta a ja mam potem 3 swiaty :) Dziekuje pieknie za fachowa wiedze przekazana w przystepny sposob :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...