Czy zdajemy sobie sprawę, że nawet najmniejsza pleśń na konfiturach czy pieczywie, albo zgnilizna owoców może wywoływać alergię pokarmową, a także doprowadzić do poważnego zatrucia?
Owoce nadgniłe są skażone przez grzyby z rodzajów: Penicillium, Aspergillus, Byssochlamys. Te grzyby pleśniowe syntetyzują bardzo groźną mykotoksynę zwaną patuliną. Patulina jest trwała w środowisku kwaśnym, nie ulega niszczeniu przy pH 3,0-6,5, jest odporna na pasteryzację i wyjaławianie. Jak wszystkie mykotoksyny jest produktem przemiany materii grzybów magazynowana wewnątrz komórek grzybni lub wydzielana do otaczającego środowiska.Produkty skażone pleśniami nawet po usunięciu grzybni i tak pozostają toksyczne. Patulina jest rozpuszczalna w wodzie, więc istnieje ryzyko jej obecności w przetworzonych owocach.
Patulina uszkadza śluzówkę jelit, włącznie z degeneracją komórek nabłonkowych, zapaleniem, owrzodzeniem i krwawieniem.
Co prawda owoce zapleśniałe nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia zdrowia dla człowieka, bo się ich po prostu nie je, jednak problem mógłby się pojawić w przypadku wykorzystania takich owoców w przetwórstwie spożywczym. Nie mamy pewności czy do masowej produkcji nie wykorzystywane są, chociażby w małym stopniu nadgniłe owoce.
Nie mamy pewności czy odżywki dla niemowląt są bezpieczne i zdrowe.
Firmy produkujące przetwory owocowe są zobowiązane do wykonywania badań w kierunku zawartości patuliny. Ale czy tak jest?
Wg danych z lat 1999-2003 stwierdzono patulinę w 22,7% badanych sokach, ale jej stężenie nie przekraczało dopuszczalnej normy. Zawartość patuliny powyżej normy stwierdzono w 1,1% badanych soków.
Dopuszczalna zawartość patuliny w odżywkach dla niemowląt:
W Czechach i Słowacji - 20 mikrogramów/kg
w Unii Europejskiej - 10 mikrogramów/kg (ale np w Niemczech i Wielkiej Brytanii - brak zaleceń)
w pozostałych krajach - brak zaleceń
3 dniowa hodowla grzybow plesniowych |
- Penicillium expansum
- Aspergillus clavatus
- Byssochlamys nives,
- Byssochlamys fulva
4 dniowa hodowla grzybow plesniowych |
Źródło:
Mykotoksyny, produkty spożywcze a zdrowie człowieka. Postępy Mikrobiologii. 2007, 46, 2, 167-177
http://www.czytelniamedyczna.pl/2391,mikotoksyny-jako-zrodlo-zanieczyszczen-zywnosci-pochodzenia-roslinnego.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/3528,mikotoksyny-niebezpieczne-metabolity-grzybow-plesniowych.html
Ciekawe informacje - też na ten temat kilka słów kilka lat temu napisałam na swojej stronie - http://www.gronkowiec.pl/patulin.html
OdpowiedzUsuńTeraz chętnie poczytałam jeszcze nowsze informacje i oglądnęłam zdjęcia. Uważam, że to ciekawe informacje i nauka również dla dzieci np. gimnazjalistów oraz młodszych i starszych. Powinny uczyć się takich rzeczy w szkole, aby w przyszłości nie popełniać błędów żywieniowych i dbać jak najlepiej o zdrowie.
Pozdrawiam Renata :)
Pani Anno, wspaniały ten Pani blog! otwiera oczy na wiele problemów, a mnie dodatkowo działa na wyobraźnię - jestem mamą i teraz zdałam sobie sprawę, że nie zawsze dokładnie oglądam owoce,które podaje dzieciom lub tylko usuwam część zepsutą ...
OdpowiedzUsuńSzukam rzetelnych informacji na mikrobiologię, a tu taki blog! Z pewnością jeszcze nie raz tu zajrzę. :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń