czwartek, 27 października 2011

CAMP -test

Do różnicowania paciorkowców na poszczególne grupy A, B, C, D  i G służy wiele testów diagnostycznych. Wiekszość z nich oparta jest na różnicowaniu serologicznym, wykrywaniu  immunologicznie czynnego wielocukru C. 
Po raz pierwszy  w1944 roku Christi, N. E. Atkins i E. Munch-Peterson opisali synergizm szczepów β-hemolitycznych. Fenomen lizy między Staphylococcus aureus a Streptococcus agalactiae stał się podstawą do opracowania testu wykrywającego factor CAMP -  
czyli mechanizmu zdolności wzmacniania hemolizy szczepu gronkowca złocistego Staphylococcus aureus przez rosnący w sąsiedztwie Streptococcus agalactiae wykorzystano w teście różnicującym. 
Nazwano go od nazwisk tych 3 odkrywców jako CAMP-test.

W celu wykonania CAMP -testu posiewa się  w postaci 1 pionowej linii wzdłuż średnicy płytki czystą hodowlę z β-hemolitycznym szczepem S. aureus na podłoże Columbia Agar z 5% dodatkiem krwi baraniej . 
Następnie poprzecznie do tej linii posiewa się badane szczepy, zachowując odległość ok. 2-3 mm między szczepem badanym, a gronkowcem.
Po 18-24 h inkubacji w temp. 37 0C  obserwujemy czy na płytce w miejscu styku szczepów występuje powiększona strefa hemolizy, charakterystyczna w postaci strzałki. 
Wszystkie paciorkowce z grupy B  (GBS) dają rakcje pozytywne.
S. agalactiae – paciorkowiec bezmleczności sam daje słabą hemolizę, jeśli wyhoduje się choćby 1 kolonię na płytce należy uznać za czynnik etiologiczny. Mozna go izolować z różnego materiału medycznego, ale jest szczególnie niebezpiecznymczynnikiem etiologicznym w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.                wiecej o Streptococcus agalactiae

  β-hemolizujący paciorkowiec z grupy A - Streptococcus pyogenes podobnie jak inne paciorkowce z grupy A, C, D i G dają reakcje negatywne. 
CAMP -test wykorzystywany jest również do identyfikacji pałeczek Listeria monocytogenes, Bartonella henselae czy beztlenowych Clostridium perfringens.
 
Literatura:
Christi, R., N. E. Atkins i E. Munch-Peterson, 1944. A note on lytic phenomen shown by group B streptococci. Aust. J. Exp. Biol. Med. Sci. 22; 197-200.

10 komentarzy:

 1. Bardzo pomocne. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze wyjaśnione :) naszej Pani dr niestety nie udało się tego dokonać

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani opis po prostu wygrywa, najlepszy jaki znalazłam. krótko, zwięźle, z przykładami, a do tego odpowiednie zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. niezwykle pomocny wpis, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham Panią! Jako student chemii w pracy zajmuję się mikrobiologią i stała się ona obszarem moich zainteresowań... Dziękuję za te cenne informacje. Została Pani moją Muzą MIkrobiologii : ) serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję, świetnie opisane, w końcu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie wytłumaczone. Dziękuję pięknie!! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję rownież za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 9. A czym różni się ten test od odwroconego testu CAMP?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...