Odsetek pałeczek Moraxella catarrhalis wytwarzających ß-laktamazy typu BRO-1 i BRO-2 rozkładających penicylinę i aminopenicyliny wynosi obecnie w Polsce ponad 80%. Dwoinki ß-laktamazododatnie są nadal wrażliwe na amoksycylinę z inhibitorem, cefalosporyny II (cefuroksym) i III generacji, makrolidy, kotrimoksazol, doksycyklinę, fluorochinolony.
Moraxella catarrhalis na agarze z dodatkiem 5% krwi baraniej, rosną jako białe, drobne, nie hemolizujące kolonie, łatwo przesuwające się po podłożu.
Moraxella catarrhalis na Columbia agar z dodatkiem 5% krwi baraniej |
Do identyfikacji bakterii oksydazo-dodatnich, a do takich należy Moraxella catarrhalis stosuje się test na oksydazę - tj. test na obecność enzymu z grupy porfiryn - oksydazę cytochromową. Na testowy pasek bibułowy nasączony odpowiednią substancją chemiczną rozprowadzamy masę bakteryjną ezą lub bawełnianą! wymazówką. Po kilkudziesięciu sekundach porównujemy zabarwienie paska bibułowego. Bakterie oksydazo-dodatnie zmieniają bibułę na granatowy kolor.
Do różnicowan ia bakterii z rodzaju Moraxella od Neisseria służy TEST BC. Krążek bibułowy diagnostyczny wysycony glukozą i błękitem bromotymol owycm .
Wybarwiony szczep na niebiesko-
Moraxella catarrhalis - dwoinka Gram (-) oksydazododatnia, katalazododatnia jest trzecią co do częstości (12%) izolowaną bakterią z dróg oddechowych. Bakteria wcześniej nazywana była Neisseria catarrhalis oraz Branhamella catarrhalis. Jest czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za ostre zapalenie ucha środkowego (10 - 15%), ostre zapalenie zatok, zapalenie gardła i migdałków.
Bakterie Moraxella catarrhalis w większości przypadków stanowi fizjologiczną florę bakteryjną, kolonizując błony śluzowe nosogardzieli nie wywołują żadnych objawów klinicznych, jednak w sprzyjających warunkach mogą uszkadzać sąsiadujące tkanki oraz penetrować do układu krwionośnego i centralnego układu nerwowego. W anginie paciorkowcowej, czynnikiem patogennym jest Streptococcus pyogenes, jednak Moraxella catarrhalis może stać się pośrednim patogenem.
Literatura:
Jakie labolatoria, wykonywuja takie badania.
OdpowiedzUsuńtrzeba poszukać w swoim mieście laboratorium, w szpitalu wydział mikrobiologii, tam wykonują odpłatne badania.Moje dziecko miało robiony wymaz z nosa, ponieważ miał katar od ponad 3 miesięcy, badanie stwierdziło obecność Moraxella catarrhalis.
OdpowiedzUsuńMiał wykrytą bo bakterie Moraxelle catarrhalis? I co dalej co kazali robić?Co przepisali. I czy objawy ustąpiły?malgosia.r0@wp.pl
OdpowiedzUsuńDziękuję za ładnie opisane i zilustrowane testy dla Moraxelli :) - studentka przed egzaminem z mikrobiologii
OdpowiedzUsuńWitam, o ile jeszcze blog jest aktywny proszę o kontakt w sprawie moraxelli...
OdpowiedzUsuńWitam,jak leczyć i postępować z tą bakteria.Synek ciągle ma katar wymaz wykazał obecność tej bakterii.Krople z antybiotykiem pomogły na chwilę tak jak ze sterydami,sole ,inhalacje nie przynoszą poprawy.
OdpowiedzUsuń