poniedziałek, 21 września 2015

Zapalenie tarczycy Hashimoto

Zmęczenie, senność, ciągłe uczucie zimna, bóle stawów, suchość skóry, opuchnięcia, bóle brzucha, wzdęcia, mdłości i zaparcia, zaburzenie rytmu serca, nietolerancja pokarmowa.
Biegamy od lekarza do lekarza, bez skutku szukamy przyczyn, leczymy poszczególne choroby u gastrologa, kardiologa, alergologa, reumatologa etc., a tymczasem może się okazać, że od lat nasz organizm walczy z chorobą autoimmunologiczną, 
w której tarczyca atakowana jest przez układ immunologiczny. Choroba Hashimoto zwana od nazwiska lekarza, który ją opisał. 
By ją zdiagnozować konieczne są badania hormonów - TSH, fT3, fT4, przeciwciała tarczycy oraz USG tarczycy". 
Lekarz rodzinny zleca najczęściej jedynie badanie poziomu TSH, lub dodatkowo fT3, fT4, ale te 3 parametry nie wystarczają, by w pełni zdiagnozować hashimoto. TSH może być w normie, a pacjent czuje się źle i ma narastające objawy. Dlatego w diagnostyce istotne znaczenie ma dokładnie wykonane USG tarczycy z oceną jej objętości, przepływów i echogeniczności"U pacjentów z Hashimoto oprócz w/wymienionych objawów często występuje refluks, niedobory pokarmowe, anemia, przepuszczalne jelito, alergie pokarmowe, choroby błon śluzowych jamy ustnej, kandydoza i hipoglikemia, jako dodatek do typowych objawów niedoczynności tarczycy, takich jak przyrost wagi, utrata włosów.
Czynnikami odpowiedzialnymi za powstanie Hashimoto, są m.in. nietolerancje pokarmowe i infekcje.
Chorzy na Hashimoto wymagają bezwzględnej zmiany żywienia i stylu życia. 
Do najbardziej pomocnych należą: usunięcie jodowanej soli z diety, pozbycie się fluoru z wody, redukcja stresu, stabilizacja poziomu cukru poprzez stosowanie właściwej diety polegającej na spożywaniu zdrowych protein i tłuszczów z każdym posiłkiem.

Rekomendowane są pokarmy bogate w składniki pokarmowe, takie jak organiczne mięso i warzywa, a także szczególnie polecane dla tych chorych pokarmy fermentowane, które są dobrym źródłem probiotyków.

Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających. Do pokarmów najczęściej nietolerowanych zaliczamy gluten, produkty mleczne, soję, kukurydzę, jajka, zboża, rośliny psiankowate i nasiona. Wykluczenie tych pokarmów z diety wpłynie na eliminację procesu zapalnego w organizmie.
Należą do nich m.in: dieta bezglutenowa, dieta wykluczająca jod, specyficzna dieta węglowodanowa, dieta GAPS, dieta Paleo, dieta Paleo autoimmuno.

Teoria molekularnej mimikry a autoimmunologia

Według teorii molekularnej mimikry bakterie czy inne czynniki przypominają (imitują) komórki naszego organizmu, są to tzw. „antygeny własne”.


O związek z powstaniem Hashimoto podejrzewa się wiele infekcji bakteryjnych - zaliczamy do nich: Helicobacter pylori (bakteria, która jest odpowiedzialna za powstanie choroby wrzodowej), Borrelia burgdorferi (odpowiedzialna za powstanie boreliozy) i Yersinia enterocolitica, przewlekłe infekcje -zapalenie wątroby, opryszczki wywołane przez wirusa.

W czasie infekcji czynnik infekujący jest rozpoznawany, jako substancja obca i atakowany przez układ immunologiczny. Jest to sposób na wyeliminowanie infekcji, ale zdarza się, że układ immunologiczny atakuje proteinę czynnika infekującego, która przypomina komórki własnego organizmu. Może to prowadzić do reakcji krzyżowej i na skutek pomyłkowej identyfikacji zaatakowane są „antygeny własne”, a w konsekwencji zostaje zapoczątkowany proces autoimmunologiczny.

Przykładem jest infekcja Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny). Jest to bakteria, która powoduje zapalenie gardła u dzieci i nastolatków. Czasami zdarza się, szczególnie w przypadkach nieleczonych antybiotykami, że 2-3 tygodnie po przechorowaniu organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko paciorkowcowi.

Niefortunnie dla nas, komponent bakteryjnej ściany komórkowej antygenowo przypomina komórki ludzkich zastawek serca i błony maziowej stawów. W konsekwencji, na skutek pomyłkowej identyfikacji, układ immunologiczny atakuje stawy i zastawki serca. Może to doprowadzić do ciężkich powikłań wymagających przeszczepu zastawek, a nawet do śmierci.


Przeciwciała przeciwko 
Yersinia enterocolitica (wskazujące na ekspozycję) u osób z Hashimoto znajdowane są 14 razy częściej w porównaniu z osobami zdrowymi. Błona komórkowa bakterii Yersinia enterocolitica jest zdolna wiązać TSH! Zakażenie tą bakterią może indukować powstawanie przeciwciał przeciwko czynnikom, które rozpoznają i stymulują receptor TSH, takich jak enzym peroksydaza tarczycowa i tyreoglobulina.

Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału. Aby zdiagnozować infekcję Borellia przeprowadzamy badanie krwi, a Yersinia może być wykryta poprzez szczegółowe badanie kału.


Leczenie infekcji

Najnowsze teorie autoimmunologiczne podkreślają, że kiedy antygen (czynnik wyzwalający) jest usunięty, produkcja przeciwciał zostaje wstrzymana i “niewinne” tkanki naszego organizmu nie będą więcej atakowane - w przypadku Hashimoto nie będzie atakowane TPO (peroksydaza tarczycowa).

Wyeliminowanie infekcji, jako czynnika wyzwalającego, powinno doprowadzić do zastopowania reakcji autoimmunologicznej, dlatego też uważa się, że wyleczenie infekcji pomoże wyleczyć Hashimoto.

Leczenie chorób autoimmunologicznych antybiotykami:

U niektórych osób wykazano spadek poziomu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej po zastosowaniu antybiotyku doksycykliny, która jest skuteczna w zwalczaniu infekcji Yersinia entercolitica, Borellia burgdorferi, a także działa na inne Gram-ujemne bakterie.

Uwaga: Każda kuracja antybiotykowa powinna być konsultowana z lekarzem. Pomoże on właściwie zdiagnozować infekcję i zastosować odpowiedni antybiotyk. Występuje wiele rodzajów antybiotyków i niewłaściwe ich stosowanie prowadzi do powstania odporności bakterii na wiele antybiotyków, objawów ubocznych i niepotrzebnego niszczenia pożytecznych bakterii.

W czasie kuracji antybiotykami należy uzupełniać probiotyki.

Leczenie H. pylori

H. pylori jest infekcją trudną do wyleczenia. Do standardowego leczenia zaliczamy potrójną terapię, składającą się z dwu antybiotyków: stosujemy Amoksycylinę albo Metronidazol plus Clarithromycin razem z inhibitorem pompy protonowej (chociaż inhibitor pompy protonowej powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na infekcję H. pylori, to w połączeniu z antybiotykami wykazuje działanie synergistyczne i efekt leczniczy zostaje wzmocniony).

Terapia poczwórna: Pepto Bismol + Tetracyklina + Metronidazol +Inhibitor pompy protonowej.

Niektórzy odnoszą się z rezerwą do stosowania antybiotyków. Specjaliści medycyny integracyjnej raportują dobre rezultaty przy stosowaniu substancji naturalnych.

Substancje naturalne pomocne w zwalczaniu infekcji
Probiotyki
Ekstra virgin olej kokosowy
Czosnek
Pokarmy fermentowane
Lukrecja (licorice)
Kwertecyna
Acetylocysteina
Koenzym Q10
Kurkumina
Olej z oregano
Sok aloe vera

Jeżeli u osób z infekcją nie dojdzie do poprawy po zastosowaniu antybiotyków czy innych naturalnych substancji oznacza to, że ich czynnik wyzwalający nie został jeszcze zidentyfikowany i muszą one kontynuować poszukiwania swojej źródłowej przyczyny choroby.

Uwaga: Wszystkie informacje medyczne podane w artykule są przeznaczone do celów edukacyjnych, natomiast nie jest intencją autora użycie ich w celach diagnostycznych czy terapeutycznych. Podane informacje nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy i leczenia przez endokrynologa.

Składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowej funkcji gruczołu tarczycy:
selen, żelazo, witamina A, witamina E, witaminy z grupy B, potas, jod i cynk są niezbędne do prawidłowej funkcji tarczycy. Inne substancje, chociaż niezwiązane bezpośrednio z funkcją tarczycy, są potrzebne do utrzymania prawidłowej funkcji układu immunologicznego, wątroby i nadnerczy.

Większość osób z Hashimoto ma niski poziom witaminy B12, antyoksydantów, selenu, witaminy E i glutationu, a także cynku i ferrytyny (proteiny odpowiedzialnej za magazynowanie żelaza).Witamina B12             zobacz >> Nowe spojrzenie na witaminę B12

Witamina H (biotyna)

Chorobie Hashimoto zawsze towarzyszy stan zapalny w organizmie. Przewlekły stan zapalny obciąża nadnercza i prowadzi do niedoboru witaminy H - biotyny. Okazuje się, że biotyna jest istotną witaminą, a jej niedobór może przyczynić się także do utraty włosów, obniżenia krzepliwości krwi, podwyższenie poziomu cholesterolu, w przy antybiotykoterapii może dojść do zmian zapalnych jelit.

Witamina D

Niedobór witaminy D wiązany jest z nieprawidłową funkcją układu immunologicznego - brak komórek CD8+, odpowiedzialnych za zwalczanie wirusa EBV, a także brak komórek T regulujących (Treg), które czuwają nad zachowaniem równowagi układu immunologicznego.Źródło:

55 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czosnek lekarstwem na wszystko! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre dobre mi się przyda bo w szkole coś takiego omawiamy i potrzebowałem dodatkowego materiału dzięki wielkie za wpis !

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mi się wydaje że to jest skopiowane jakoś gdzieś ale nie wiem na 100% więc nie osądzam dzięki za wpisy mimo wszystko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skopiować nie skopiowałam, ale korzystałam z materiałów naukowych, podałam źródło na końcu posta. Pozdrawiam

   Usuń
 5. moja babcia ma tarczycę i widzę jak się z tym męczy, więc staram się temu zapobiec. Zażywam duzo witamin i staram się robić systematycznie badania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś miałem zapalenie tarczycy szkoda gadać straszna sprawa z takim czymś jest tyle problemów że szok.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających.

  OdpowiedzUsuń
 8. Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taką dietę prowadzę i mam dobre wyniki :P. Ale nie ma za bardzo motywacji do tego niestety.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mogę wam szczerze polecić coś co skutecznie zapobiega wszelkim problemom zdrowotnym (bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć, nie? ;). Od kiedy stosuję lampy Bioptron do naświetlań i koloroterapii, zauważyłam że kupuję o wiele mniej zbędnych kosmetyków, nie mówiąc już o lekach. Te lampy mają tyle zastosowań, że trudno było mi uwierzyć. Dziewczyny! Spróbujcie bo naprawdę warto – dla zdrowia i dla oszczędności! Monika

  Pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie ma co z takim czymś odwlekać jak ktoś jest tak poważnie chory to od razu do szpitala i tyle!

  OdpowiedzUsuń
 12. Tarczyca to ciężka sprawa na moje to nie chciałbym mieć tej choroby jest to bardzo cięzka choroba i trudna do przejścia warto uważać na nia

  OdpowiedzUsuń
 13. Równiez uważam że tarczyca to ciężka choroba, bardzo przydatny wpis, czekam na kolejne pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wit. B12 to cyjanokobalamina, a nie biotyna !

  OdpowiedzUsuń
 15. dzięki za całe info.. muszę zmienić diete!

  OdpowiedzUsuń
 16. To nie są żarty takie zapalenie to jest masakra nie wiem czy można to wyleczyć ????

  OdpowiedzUsuń
 17. A cóż to za zagraniczne komentarze :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Miałam kiedyś chorą tarczycę w dzieciństwie i leczyłam się, wyniki zawsze miałam dobre więc chyba po tak długim czasie choroba nie może wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 19. W dzieciństwie chorowałam na tarczycę, brałam tabletki ale wyleczyłam się ( to chyba była nadczynność?) Leczenie pomaga, dieta również

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też miałem naprawde przeróżne objawy, no i poszedłem na testy alergiczne. Wykryto, że mam alergię na pare rzeczy. A objawy miałem takie jakby dolegała mi jakaś inna bardziej poważniejsza choroba. Dlatego należy najpierw iść do lekarza, a później dopiero czytać rzeczy w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawe to wszystko muszę przyznać. Robi wrażenie cały blog.
  A jeśli chodzi o mnie to ostatnio robiłem sobie test na nietolerancję laktozy no i okazało się, że jestem chory. Dlatego tak rzadko bywam na blogach, ale leczenie zacząłem więc myślę że niedługo pojawie się znowu. Polecam każdemu zrobić sobie takie badania.

  OdpowiedzUsuń
 22. Testo Muscle Fuel
  To meet your daily protein needs, plan to add 20 to 30 grams of high quality protein to each of your meals every day. If you get your protein in doses throughout the day, it will be easier for your body to digest and use it. Find out how much protein you need to meet your muscle building goals, then break it down evenly across all your meals.
  http://www.supplementssupplier.com/Testo Muscle Fuel/

  OdpowiedzUsuń
 23. Don't shower or bathe too frequently to keep skin moist. Try limiting your bathing activities to every other day to maintain the healthy glow of your skin.Parisian Glow
  Today, if you are really serious about keeping your skin youthful, you can get prescription anti-aging products through a dermatologist. There are anti-aging creams approved by the FDA that have been proven to reduce wrinkles and fine lines on the skin. Unfortunately, many of these anti-aging creams cannot be used by women who are nursing, pregnant or people that take certain types of medication.Parisian Glow Exfoliation is great way of giving you glowing skin.
  <a href="http://www.supplements4us.com/parisian-glow/</a>
  http://www.supplements4us.com/x-alpha-boost/</a>

  OdpowiedzUsuń
 24. Maximize the effectiveness of your biceps MuscleX TST 1700
  routine. Generally, while doing bicep curls, you don't get the most benefit offered from a curl because you don't get the bar up past the point of being parallel. The top portion of bicep curls is the strongest. You can fix this by doing seated barbell curls.

  http://www.healthbuzzer.com/musclex-tst-1700/

  OdpowiedzUsuń
 25. Eat natural foods for more nutrition.Testo Muscle Fuel Processed foods are not going to help you stay healthy. Try eating lean meat and fresh produce. If you are tempted to buy processed foods while grocery shopping, avoid those aisles.


  http://www.healthbuzzer.com/testo-muscle-fuel/


  OdpowiedzUsuń
 26. Consume a diet rich in antioxidants as Royalty Skin Serum
  a means of protecting your skin from harmful free-radicals. Consume things like fruits, green tea and dark chocolate. These will help get rid of the toxins that are found inside your body.


  http://www.wecareskincare.com/royalty-skin-serum/


  OdpowiedzUsuń
 27. Świetny wpis! Ja miałem okazję poznać kilka osób z Hashimoto i czasami przebywanie z taką osobą jest uciążliwe, niektórym z nich po prostu odwalało w gorszych momentach, potrafili zachowywać się uciążliwie. Mam nadzieję, że w końcu powstanie jakieś skuteczne lekarstwo na to tak, aby już nie mieć więcej z tym problemów.

  OdpowiedzUsuń
 28. Luminescent Serum For better looking skin and hair via diet, try consuming foods with lots of Vitamin E. This nutrient contains antioxidants, keeping aging at bay. Eat a lot of blueberries and papaya, if you want to get this into your system. Dark, leafy greens also have it.
  http://www.supplements4tips.com/luminescent-serum/

  OdpowiedzUsuń
 29. Freeze two spoons. Then place the spoons Aviqua Wrinkle Complex
  on each eyelid for around seven minutes. Doing this can help significantly improve puffy eyes. Some puffy eye causes include processed foods, allergies, sleep deprivation and hormones. When all else fails, you may find cold, metal spoons to be helpful.


  http://www.healthbuzzer.com/aviqua-wrinkle-complex/

  OdpowiedzUsuń
 30. Regular soap might be doing you more harm Aviqua Wrinkle Complex than good if your skin tends to be very dry. Replace soaps with a moisturizing wash to keep a healthy skin. When you bathe, avoid bubble baths since the foaming ingredients can irritate your skin. There are oatmeal based scrubs that can help sooth itchy skin. Make a habit of moisturizing as soon as you have bathed and dried off.

  http://www.healthbuzzer.com/aviqua-wrinkle-complex/

  OdpowiedzUsuń
 31. If you are experiencing very dry skin,Aviqua Wrinkle Complex try avocado. Try crushing some and spreading it over the affected areas. Leave it on for 20 minutes, then wash away to reveal glowing soft skin.

  http://www.healthbuzzer.com/aviqua-wrinkle-complex/

  OdpowiedzUsuń


 32. افضل شركات نقل اثاث بالمدينة المنورة تساعدك على نقل اثاثك بامان فلا داعى للقلق مع افضل شركات نقل اثاث بجدة

  عزيزى العميل انت من محبى التنقل باستمرار بالتالى انت بحاجة ماسة وضروية الى الاستعانة بالمختصين في نقل العفش خاصة افضل شركات نقل اثاث بالرياض لان الاستعانة باى من عمالة الشوارع الغير مدربة والتي لا تمتلك خبرة كافية في نقل العفش او الحفاظ علية وليس هذا فقط فقد يؤدى الاستعانة بعمالة الشوارع الى حدوث حالة فقدان وتكسير للاثاث بالتالى التاثير الضار عليك عزيزى العميل

  لا تقلق مطلقاً الان بشأن نقل اي منقولات خاصة بك طالما استعنت بشركة الاول لـ نقل الأثاث في الرياض وخارج الرياض فنحن ليس الوحيدون ولكننا متميزون عن اى مؤسسة أخرى داخل وخارج الدمام وشهرتنا كافضل شركة نقل اثاث بينبع
  ارخص شركات نقل العفش بجدة

  OdpowiedzUsuń
 33. Aviqua Wrinkle Complex Do not forget to protect your lips with moisture too. The winter air can dry out your lips. If you don't protect your lips with lip balm, they will become very painful and dry.
  http://www.supplements4tips.com/luminescent-serum/

  OdpowiedzUsuń
 34. Moisturize a little bit before you put on makeup.Wrinkle Contour Skin Using moisturizer will cause your makeup to be more evenly spread. Your makeup won't look blotchy when you moisturize. This is a great way to make your makeup last longer and keep your face with a fresh look.

  http://www.healthtalked.com/wrinkle-contour-skin//

  OdpowiedzUsuń
 35. Baking soda can actually restore shine and Regenere Skin luster to tired and dull hair! Mix a little baking soda with your shampoo in your hand. Then you just wash it out of your hair as you would usually do. This will bring back the shine to your hair.

  http://www.healthtalked.com/regenere-skin/

  OdpowiedzUsuń
 36. If exercising gives you a red, flushed appearance Skin Amour Serum
  that lingers, taking an over-the-counter antihistamine such as Benadryl can dissipate the redness. If your health is not in question and you are properly hydrated, it is okay to take Benadryl.
  http://www.healthbuzzer.com/skin-amour-serum/

  OdpowiedzUsuń
 37. To avoid problems like these and keep your skin healthy, drink plenty of water.
  Rapid Ageless SerumReduce your sugar intake to keep your skin looking great. Many people are unaware that excess sugar increase glucose which can stick to protein cells. The protein in your body funtion in the cartilage, ligaments, and collagen in skin. If you eat too much sugar you will have deeper wrinkles.Rapid Ageless Serum It can easy to forget, but your skin is part of your living being, and because of this it has similar needs as other parts of your body. The skin is the largest organ in the body.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/rapid-ageless-serum/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/rapid-ageless-serum/</a>

  OdpowiedzUsuń
 38. If you want a dramatic look for your eyes,Skin Amour Serum
  try a liquid eyeliner. It can help your eyes pop and look amazing. Use a small, angled brush for clean lines. This will give you beautiful results.  http://www.healthbuzzer.com/skin-amour-serum/

  OdpowiedzUsuń
 39. Be cautious when shaving your skin. Razors Rapid Ageless Serum
  have extremely sharp blades that can easily irritate your skin. Use gel, lotion or shaving cream to add lubrication and protection to your skin. Always use a clean razor for the best, smoothest shave. Shave along the grain of your hair, rather than against it, for a less irritating shave.
  Rapid Ageless Serum

  OdpowiedzUsuń
 40. Therefore, do some research by checking out customer reviews of products before making a decision to buy them.Maxrenewal The best time to moisturize skin is right after a shower or a bath when your skin is still damp. You will open your pores with the steam, and your moisturizer will get deeper in the skin. Moisturizing daily helps fight off dry skin and other environmental exposure.Maxrenewal Treat your child's dry, itchy skin by applying a moisturizing lotion twice daily.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/maxrenewal/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/maxrenewal/</a>

  OdpowiedzUsuń
 41. They can fill you up more than most things in the long run.
  MetaXlim Garcinia CambogiaCambogia Avoid eating right before you go to bed. For example, if you go to bed around 10 pm, do not eat after 8 pm. If you must eat something, just have a piece of fruit or some veggies and some water. Try your best to resist the tantalizing allure of a late night snack.
  http://www.supplements4tips.com/metaxlim-garcinia-cambogia/

  OdpowiedzUsuń
 42. لاشك ان شركه الحورس تعد افضل شركه خدمات منزليه التي منها (التنظيف/رش مبيدات/مكافحه حشرات/تسليك مجاري/كشف تسربات المياه/تنظيف خزانات..)وعديد من الخدمات التي تلزم البيت او الفله نحن بخدمتك عزيزي العميل.
  شركه رش مبيدات بالطائف
  شركه نقل اثاث وعفش بالطائف
  افضل شركه تنظيف بالطائف
  شركه مكافحة حشرات بالطائف
  شركه كشف تسربات المياه بالطائف
  حيث شركتنا تتميز باداء الخدمه علي افضل وجهه حيث نعد
  شركه تنظيف خزانات بالطائف
  نحن نعمل جاهدين لاجل راحتكم وسلامة صحتكم

  OdpowiedzUsuń
 43. Gather a group of your friends and visit DermaBellix the spa. You can get facials, which will get rid of any dead skin and open up the pores.


  http://www.wecareskincare.com/dermabellix/

  OdpowiedzUsuń
 44. and again after you finish. It's a good suggestion to consume approximately fifteen grams thirty minutes prior to training, and then do the same thing after you finish. This is the amount of protein contained in a couple glasses of milk.
  Pure Testo Blast If you want to build muscle mass, your body must be properly hydrated.

  http://www.supplementssupplier.com/pure-testo-blast/

  OdpowiedzUsuń
 45. Your lip's skin is extremely sensitive. This VibrantC Skin Cream skin should be treated with moisturizing balms or Chapstick consistently. This will not only protect your sensitive lips from the cold but from the sun as well.


  http://www.healthtalked.com/vibrant-c-skin-cream/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...