poniedziałek, 21 września 2015

Zapalenie tarczycy Hashimoto

Zmęczenie, senność, ciągłe uczucie zimna, bóle stawów, suchość skóry, opuchnięcia, bóle brzucha, wzdęcia, mdłości i zaparcia, zaburzenie rytmu serca, nietolerancja pokarmowa.
Biegamy od lekarza do lekarza, bez skutku szukamy przyczyn, leczymy poszczególne choroby u gastrologa, kardiologa, alergologa, reumatologa etc., a tymczasem może się okazać, że od lat nasz organizm walczy z chorobą autoimmunologiczną, 
w której tarczyca atakowana jest przez układ immunologiczny. Choroba Hashimoto zwana od nazwiska lekarza, który ją opisał. 
By ją zdiagnozować konieczne są badania hormonów - TSH, fT3, fT4, przeciwciała tarczycy oraz USG tarczycy". 
Lekarz rodzinny zleca najczęściej jedynie badanie poziomu TSH, lub dodatkowo fT3, fT4, ale te 3 parametry nie wystarczają, by w pełni zdiagnozować hashimoto. TSH może być w normie, a pacjent czuje się źle i ma narastające objawy. Dlatego w diagnostyce istotne znaczenie ma dokładnie wykonane USG tarczycy z oceną jej objętości, przepływów i echogeniczności"U pacjentów z Hashimoto oprócz w/wymienionych objawów często występuje refluks, niedobory pokarmowe, anemia, przepuszczalne jelito, alergie pokarmowe, choroby błon śluzowych jamy ustnej, kandydoza i hipoglikemia, jako dodatek do typowych objawów niedoczynności tarczycy, takich jak przyrost wagi, utrata włosów.
Czynnikami odpowiedzialnymi za powstanie Hashimoto, są m.in. nietolerancje pokarmowe i infekcje.
Chorzy na Hashimoto wymagają bezwzględnej zmiany żywienia i stylu życia. 
Do najbardziej pomocnych należą: usunięcie jodowanej soli z diety, pozbycie się fluoru z wody, redukcja stresu, stabilizacja poziomu cukru poprzez stosowanie właściwej diety polegającej na spożywaniu zdrowych protein i tłuszczów z każdym posiłkiem.

Rekomendowane są pokarmy bogate w składniki pokarmowe, takie jak organiczne mięso i warzywa, a także szczególnie polecane dla tych chorych pokarmy fermentowane, które są dobrym źródłem probiotyków.

Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających. Do pokarmów najczęściej nietolerowanych zaliczamy gluten, produkty mleczne, soję, kukurydzę, jajka, zboża, rośliny psiankowate i nasiona. Wykluczenie tych pokarmów z diety wpłynie na eliminację procesu zapalnego w organizmie.
Należą do nich m.in: dieta bezglutenowa, dieta wykluczająca jod, specyficzna dieta węglowodanowa, dieta GAPS, dieta Paleo, dieta Paleo autoimmuno.

Teoria molekularnej mimikry a autoimmunologia

Według teorii molekularnej mimikry bakterie czy inne czynniki przypominają (imitują) komórki naszego organizmu, są to tzw. „antygeny własne”.


O związek z powstaniem Hashimoto podejrzewa się wiele infekcji bakteryjnych - zaliczamy do nich: Helicobacter pylori (bakteria, która jest odpowiedzialna za powstanie choroby wrzodowej), Borrelia burgdorferi (odpowiedzialna za powstanie boreliozy) i Yersinia enterocolitica, przewlekłe infekcje -zapalenie wątroby, opryszczki wywołane przez wirusa.

W czasie infekcji czynnik infekujący jest rozpoznawany, jako substancja obca i atakowany przez układ immunologiczny. Jest to sposób na wyeliminowanie infekcji, ale zdarza się, że układ immunologiczny atakuje proteinę czynnika infekującego, która przypomina komórki własnego organizmu. Może to prowadzić do reakcji krzyżowej i na skutek pomyłkowej identyfikacji zaatakowane są „antygeny własne”, a w konsekwencji zostaje zapoczątkowany proces autoimmunologiczny.

Przykładem jest infekcja Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny). Jest to bakteria, która powoduje zapalenie gardła u dzieci i nastolatków. Czasami zdarza się, szczególnie w przypadkach nieleczonych antybiotykami, że 2-3 tygodnie po przechorowaniu organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko paciorkowcowi.

Niefortunnie dla nas, komponent bakteryjnej ściany komórkowej antygenowo przypomina komórki ludzkich zastawek serca i błony maziowej stawów. W konsekwencji, na skutek pomyłkowej identyfikacji, układ immunologiczny atakuje stawy i zastawki serca. Może to doprowadzić do ciężkich powikłań wymagających przeszczepu zastawek, a nawet do śmierci.


Przeciwciała przeciwko 
Yersinia enterocolitica (wskazujące na ekspozycję) u osób z Hashimoto znajdowane są 14 razy częściej w porównaniu z osobami zdrowymi. Błona komórkowa bakterii Yersinia enterocolitica jest zdolna wiązać TSH! Zakażenie tą bakterią może indukować powstawanie przeciwciał przeciwko czynnikom, które rozpoznają i stymulują receptor TSH, takich jak enzym peroksydaza tarczycowa i tyreoglobulina.

Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału. Aby zdiagnozować infekcję Borellia przeprowadzamy badanie krwi, a Yersinia może być wykryta poprzez szczegółowe badanie kału.


Leczenie infekcji

Najnowsze teorie autoimmunologiczne podkreślają, że kiedy antygen (czynnik wyzwalający) jest usunięty, produkcja przeciwciał zostaje wstrzymana i “niewinne” tkanki naszego organizmu nie będą więcej atakowane - w przypadku Hashimoto nie będzie atakowane TPO (peroksydaza tarczycowa).

Wyeliminowanie infekcji, jako czynnika wyzwalającego, powinno doprowadzić do zastopowania reakcji autoimmunologicznej, dlatego też uważa się, że wyleczenie infekcji pomoże wyleczyć Hashimoto.

Leczenie chorób autoimmunologicznych antybiotykami:

U niektórych osób wykazano spadek poziomu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej po zastosowaniu antybiotyku doksycykliny, która jest skuteczna w zwalczaniu infekcji Yersinia entercolitica, Borellia burgdorferi, a także działa na inne Gram-ujemne bakterie.

Uwaga: Każda kuracja antybiotykowa powinna być konsultowana z lekarzem. Pomoże on właściwie zdiagnozować infekcję i zastosować odpowiedni antybiotyk. Występuje wiele rodzajów antybiotyków i niewłaściwe ich stosowanie prowadzi do powstania odporności bakterii na wiele antybiotyków, objawów ubocznych i niepotrzebnego niszczenia pożytecznych bakterii.

W czasie kuracji antybiotykami należy uzupełniać probiotyki.

Leczenie H. pylori

H. pylori jest infekcją trudną do wyleczenia. Do standardowego leczenia zaliczamy potrójną terapię, składającą się z dwu antybiotyków: stosujemy Amoksycylinę albo Metronidazol plus Clarithromycin razem z inhibitorem pompy protonowej (chociaż inhibitor pompy protonowej powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na infekcję H. pylori, to w połączeniu z antybiotykami wykazuje działanie synergistyczne i efekt leczniczy zostaje wzmocniony).

Terapia poczwórna: Pepto Bismol + Tetracyklina + Metronidazol +Inhibitor pompy protonowej.

Niektórzy odnoszą się z rezerwą do stosowania antybiotyków. Specjaliści medycyny integracyjnej raportują dobre rezultaty przy stosowaniu substancji naturalnych.

Substancje naturalne pomocne w zwalczaniu infekcji
Probiotyki
Ekstra virgin olej kokosowy
Czosnek
Pokarmy fermentowane
Lukrecja (licorice)
Kwertecyna
Acetylocysteina
Koenzym Q10
Kurkumina
Olej z oregano
Sok aloe vera

Jeżeli u osób z infekcją nie dojdzie do poprawy po zastosowaniu antybiotyków czy innych naturalnych substancji oznacza to, że ich czynnik wyzwalający nie został jeszcze zidentyfikowany i muszą one kontynuować poszukiwania swojej źródłowej przyczyny choroby.

Uwaga: Wszystkie informacje medyczne podane w artykule są przeznaczone do celów edukacyjnych, natomiast nie jest intencją autora użycie ich w celach diagnostycznych czy terapeutycznych. Podane informacje nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy i leczenia przez endokrynologa.

Składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowej funkcji gruczołu tarczycy:
selen, żelazo, witamina A, witamina E, witaminy z grupy B, potas, jod i cynk są niezbędne do prawidłowej funkcji tarczycy. Inne substancje, chociaż niezwiązane bezpośrednio z funkcją tarczycy, są potrzebne do utrzymania prawidłowej funkcji układu immunologicznego, wątroby i nadnerczy.

Większość osób z Hashimoto ma niski poziom witaminy B12, antyoksydantów, selenu, witaminy E i glutationu, a także cynku i ferrytyny (proteiny odpowiedzialnej za magazynowanie żelaza).Witamina B12             zobacz >> Nowe spojrzenie na witaminę B12

Witamina H (biotyna)

Chorobie Hashimoto zawsze towarzyszy stan zapalny w organizmie. Przewlekły stan zapalny obciąża nadnercza i prowadzi do niedoboru witaminy H - biotyny. Okazuje się, że biotyna jest istotną witaminą, a jej niedobór może przyczynić się także do utraty włosów, obniżenia krzepliwości krwi, podwyższenie poziomu cholesterolu, w przy antybiotykoterapii może dojść do zmian zapalnych jelit.

Witamina D

Niedobór witaminy D wiązany jest z nieprawidłową funkcją układu immunologicznego - brak komórek CD8+, odpowiedzialnych za zwalczanie wirusa EBV, a także brak komórek T regulujących (Treg), które czuwają nad zachowaniem równowagi układu immunologicznego.Źródło:

107 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czosnek lekarstwem na wszystko! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre dobre mi się przyda bo w szkole coś takiego omawiamy i potrzebowałem dodatkowego materiału dzięki wielkie za wpis !

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mi się wydaje że to jest skopiowane jakoś gdzieś ale nie wiem na 100% więc nie osądzam dzięki za wpisy mimo wszystko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skopiować nie skopiowałam, ale korzystałam z materiałów naukowych, podałam źródło na końcu posta. Pozdrawiam

   Usuń
 5. moja babcia ma tarczycę i widzę jak się z tym męczy, więc staram się temu zapobiec. Zażywam duzo witamin i staram się robić systematycznie badania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś miałem zapalenie tarczycy szkoda gadać straszna sprawa z takim czymś jest tyle problemów że szok.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających.

  OdpowiedzUsuń
 8. Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taką dietę prowadzę i mam dobre wyniki :P. Ale nie ma za bardzo motywacji do tego niestety.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mogę wam szczerze polecić coś co skutecznie zapobiega wszelkim problemom zdrowotnym (bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć, nie? ;). Od kiedy stosuję lampy Bioptron do naświetlań i koloroterapii, zauważyłam że kupuję o wiele mniej zbędnych kosmetyków, nie mówiąc już o lekach. Te lampy mają tyle zastosowań, że trudno było mi uwierzyć. Dziewczyny! Spróbujcie bo naprawdę warto – dla zdrowia i dla oszczędności! Monika

  Pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie ma co z takim czymś odwlekać jak ktoś jest tak poważnie chory to od razu do szpitala i tyle!

  OdpowiedzUsuń
 12. Tarczyca to ciężka sprawa na moje to nie chciałbym mieć tej choroby jest to bardzo cięzka choroba i trudna do przejścia warto uważać na nia

  OdpowiedzUsuń
 13. Równiez uważam że tarczyca to ciężka choroba, bardzo przydatny wpis, czekam na kolejne pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wit. B12 to cyjanokobalamina, a nie biotyna !

  OdpowiedzUsuń
 15. dzięki za całe info.. muszę zmienić diete!

  OdpowiedzUsuń
 16. To nie są żarty takie zapalenie to jest masakra nie wiem czy można to wyleczyć ????

  OdpowiedzUsuń
 17. A cóż to za zagraniczne komentarze :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Miałam kiedyś chorą tarczycę w dzieciństwie i leczyłam się, wyniki zawsze miałam dobre więc chyba po tak długim czasie choroba nie może wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 19. W dzieciństwie chorowałam na tarczycę, brałam tabletki ale wyleczyłam się ( to chyba była nadczynność?) Leczenie pomaga, dieta również

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też miałem naprawde przeróżne objawy, no i poszedłem na testy alergiczne. Wykryto, że mam alergię na pare rzeczy. A objawy miałem takie jakby dolegała mi jakaś inna bardziej poważniejsza choroba. Dlatego należy najpierw iść do lekarza, a później dopiero czytać rzeczy w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawe to wszystko muszę przyznać. Robi wrażenie cały blog.
  A jeśli chodzi o mnie to ostatnio robiłem sobie test na nietolerancję laktozy no i okazało się, że jestem chory. Dlatego tak rzadko bywam na blogach, ale leczenie zacząłem więc myślę że niedługo pojawie się znowu. Polecam każdemu zrobić sobie takie badania.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny wpis! Ja miałem okazję poznać kilka osób z Hashimoto i czasami przebywanie z taką osobą jest uciążliwe, niektórym z nich po prostu odwalało w gorszych momentach, potrafili zachowywać się uciążliwie. Mam nadzieję, że w końcu powstanie jakieś skuteczne lekarstwo na to tak, aby już nie mieć więcej z tym problemów.

  OdpowiedzUsuń
 23. nawet nie wiedziałem ze jest takie coś

  OdpowiedzUsuń
 24. Niestety Hashimoto to bardzo nieprzyjemna choroba zarówno dla chorego jak i jego otoczenia. Znałem jedną dziewczynę chorą na to i często dochodziło do sytuacji, że bez kija nie podchodź...

  OdpowiedzUsuń

 25. PerformX Testo

  Choose a different machine if you can feel the hard wood beneath the cushion. Always workout on machines with enough padding; if not, you won't get enough support, and may experience bruising.To improve at volleyball, you need to sharpen up your skills. One of the best ways, surprisingly, is by playing the game foosball. It requires hand-eye coordination and other essential skills in order to beat an opponent. Master those skills by playing Foosball, then transfer them to the volleyball court.
  http://www.makehealths.com/performx-testo/


  OdpowiedzUsuń
 26. PerformX Testo

  Setting obtainable goals act as a powerful form of motivation. Trying to make a goal helps you get past obstacles, rather than becoming fixated on them. If you have goals in mind, you're also less likely to quit, as you'll want to see through the things you've started.Feel like you don't have enough time a day to workout? Do two shorter workouts instead of one long one. You do not have to increase the amount of time you are working out, just divide it in two.
  http://www.makehealths.com/performx-testo/


  OdpowiedzUsuń
 27. Alpha Muscle Complex

  Try using the actual name of the activity you are doing, like swimming or cycling.Create a schedule if you can't stick to exercising frequently. Plan on working out a set number of days per week, and keep to your schedule no matter what. If you absolutely must miss a day of fitness, schedule a make-up day, and treat it with equal importance.If you control your breathing, it can help you improve your workouts. When doing exercises that pull up your body weight, including situps and crunches, breathe out as hard as you can when you reach the apex of the exercise.
  http://www.tophealthresource.com/alpha-muscle-complex/


  OdpowiedzUsuń

 28. Slimfit 180

  Eat lots of broccoli. With its high antioxidant levels, broccoli is among the healthiest of vegetables. You can add some broccoli to a salad, eat it as is, or steam it. The rewards of doing so are great.To reduce costs, see if you can cook your own meals at home. Homemade meals is a wonderful strategy for weight loss. You may not realize it, but many of the meals served in the average restaurant contain all sorts of fattening calories that you probably don't use at home. Cooking at home is also a great way to shed pounds as you're preparing a meal.
  http://www.garciniasupplier.com/slimfit-180/


  OdpowiedzUsuń
 29. PrimeX Testo Max

  Eat what you need to in order to gain that pound per week. Research ways to bump up your calories, and if after about two weeks you have not gained any weight, you may want to raise the number of calories you are eating again.It seems a lot of people that work out go for speed over technique. Performing an exercise with care and deliberation, will give you far better results than quickly churning out sets in bad form. Going slow can also force you to incorporate more muscles into the move and make you work harder by eliminating momentum.
  http://www.tophealthresource.com/primex-testo-max/

  OdpowiedzUsuń
 30. PrimeX Testo Max

  Just be sure to avoid saturated fats, as they are not a heart-healthy option.In the arena of muscle building, exercise technique is more critical than how much weight you are lifting, how fast you are lifting or how often you are lifting. Take your time as you exercise so that you master your routine. Perfecting one's form early on with light weights is best, and when more weight is added later, the benefits are maximized.
  http://www.tophealthresource.com/primex-testo-max/

  OdpowiedzUsuń
 31. However, cheating too much is not advisable. Make sure the speed of your repetitions is consistent. You should be careful to never compromise your form.PrimeX Testo Max Try a different type of bicep curl. In a typical bicep curl, http://www.supplementssupplier.com/primex-testo-max/

  OdpowiedzUsuń

 32. PrimeX Nitro Max To ascertain what you are able to do, analyze your body. This can help you to develop an effective plan and set solid, yet realistic goals when it comes to your exercise regimen. What are your composition and body weights?

  OdpowiedzUsuń

 33. Dermaclear

  You can also compare taking care of your skin to promoting overall good health. It's not necessary to buy expensive products in order to care for your skin. This article can give you an good idea on how you can take better care of the skin. The best tip in skin care is to apply moisturizer every day. The ingredients of the moisturizer will keep the skin from becoming dry. During the winter, moisturizing is even more essential. A moisturizer will help to ensure you don't age faster than you should.
  http://www.wecareskincare.com/dermaclear/

  OdpowiedzUsuń
 34. Horlaxen

  Horlaxen When you make up your mind to become physically fit, do not forget to have a check-up prior to getting fully involved in vigorous exercise. It's particularly important to get professional medical advice if you face significant challenges on your way to getting fit. Even if you seem to be physically fit, it is important to consult a doctor.


  http://www.tophealthbuy.com/horlaxen/

  OdpowiedzUsuń
 35. Horlaxen

  Horlaxen When you make up your mind to become physically fit, do not forget to have a check-up prior to getting fully involved in vigorous exercise. It's particularly important to get professional medical advice if you face significant challenges on your way to getting fit. Even if you seem to be physically fit, it is important to consult a doctor.


  http://www.tophealthbuy.com/horlaxen/

  OdpowiedzUsuń
 36. Dolce Vita Cream
  Try a tissue test to determine your skin type. This test is most accurate in the morning after you first wake up. Place the clean tissue on your face; let is sit for just a few seconds. Remove the tissue and look for the oil on the tissue. If there is no oil, then your skin is normal or dry. If there is oil in certain spots, then you have combination skin. If there is oil over most of the tissue, then chances are, you have oily skin. Determining your skin type will help you understand the skin care products you should purchase.
  http://www.supplementscombined.com/dolce-vita-cream/

  OdpowiedzUsuń

 37. ThriveMax Testo
  ThriveMax Testo Make sure you stretch before every workout. Stretching before and after exercising is the best way to avoid injuries and relax your muscles to help them recover. Another way to encourage muscle recovery is through gentle massage, which often incorporates gentle stretches.  http://www.healthresortstoday.com/thrivemax-esto/  OdpowiedzUsuń
 38. Do this by looking for a 5 pound weight at a gym. Pick up the weight and consider that you need to eliminate that much excess fat from the body. This is going to motivate you to get things out of your body right away.True Cannabinol IsolateIt is important not to base your goals and successes against other people's results. http://www.supplementschat.com/true-cannabinol-isolate/

  OdpowiedzUsuń

 39. ZMass Testo Boost  ZMass Testo Boost Keeping your body hydrated is an important component of a good muscle-building program. Dehydrated muscles will be extremely prone to injury, and also won't recover as quickly after you exercise. Additionally, hydration has a role both in maintaining and increasing muscle mass, which is why it is vital for a lot of reasons.

  http://www.healthresortstoday.com/zmass-testo-boost/

  OdpowiedzUsuń

 40. Alpha X Factor

  Bring a friend with you on your runs. Running with a friend can really make it easier. Not only is a fitter companion able to keep up with you easily, he or she can be a constant inspiration representing the possibilities you can achieve. They will drive you to go harder and become healthier. You may eventually win against them!Search out local spots with fitness equipment. There might be a work out room at your job or school that you can use for free or for a small fee.
  http://www.makehealths.com/alpha-x-factor/

  OdpowiedzUsuń
 41. Alpha X Factor

  You are also more likely to build a habit out of your exercise. Don't make each day the same, though; have some heavier workout days and some easier days so that your body doesn't get overwhelmed.If you get injured, try to resume your exercise routine as quickly as is safe. Brief and gentle exercises done in fractions of typical intensity can actually speed healing in any muscles that are injured. A little dose of exercise stretches injured muscles, and gets more blood and oxygen flowing to them.
  http://www.makehealths.com/alpha-x-factor/

  OdpowiedzUsuń
 42. There are various muscle routines that you must pick from prior to working out. Consider adding supplements to your diet if you are seeking to have extremely large muscles.ZMass Testo BoostWhen you do workout try your best to train muscles that are opposing, so do things like train your back with your chest or your hamstrings with your quads. http://www.supplementscombined.com/zmass-testo-boost/

  OdpowiedzUsuń
 43. Andro Force X10  Andro Force X10 It is very important that you stretch before working out. This is vital because it will help you not get injured during workouts. Plus, after-workout stretching will make recovery easier. Massages can also help relax and promote muscle recovery, an important part of muscle building.  http://www.healthresortstoday.com/andro-force-x10/

  OdpowiedzUsuń
 44. ZMass Testo Boost

  Read through the following paragraphs with care, and learn some new tricks and tips towards building the muscles you hope to have. When it comes to increasing muscle, there is certainly no lack of information. Since you have decided to build up the muscles of your body, it is important to take some time to really understand what to expect your body will neeed. The following article contains information you might want to know before starting a weight building routine. Always look for new ways to exercise your body and build muscle. Not all techniques accomplish the same thing.
  http://www.supplements4news.com/zmass-testo-boost/

  OdpowiedzUsuń
 45. Forskolin RT When planning to lose weight, clean out your closet. Your bigger clothes are not going to fit you, and you need to get rid of them. There's no justification for keeping your larger sized clothes, and the room in your closet for a newer, smaller wardrobe can prove motivating.
  http://www.supplementscombined.com/forskolin-rt/

  OdpowiedzUsuń
 46. Androforce X10

  Protein is the foundation of any muscle building diet. Protein is what builds strong muscles and what they are made from. If you do not consume enough protein, it will be extremely difficult to increase your muscle mass. Two-thirds of your meals and snacks should incorporate lean proteins to ensure your body has an ample supply to draw upon. Make certain you eat plenty of protein if your goal is to build muscle. Protein is essentially what constitutes muscles. If you do not supply adequate protein, muscle mass will be difficult to obtain. Eat lean proteins no less than twice a day with meals, and at least once in the form of a snack.
  http://www.tophealthresource.com/androforce-x10/

  OdpowiedzUsuń
 47. Dolce Vita Cream


  Dolce Vita Cream Pure lemon juice contains natural lightening properties. Lemon juice can be used on all types of skin blemishes and scars to naturally make them appear lighter. Although the lightening is not permanent and you must reapply the juice on a regular basis to see results, it is still much better than using harsh, damaging chemicals.

  http://www.tophealthresource.com/derma-vibrance/

  OdpowiedzUsuń
 48. Androforce X10

  Just go ahead and do some seated barbell curls to fix this.Do cardiovascular exercises regularly. It may seem as though cardio would reduce mass, it is actually an important part of muscle growth in that it strengthens the heart;s ability to cope with the extra load. You can aid your heart health while maintaining muscle growth by doing three medium-intensity cardio workouts per week, about 20 minutes each.Don't get mixed up with anabolic steroids. There are side effects, including slowing the body's production of natural hormones.
  http://www.tophealthresource.com/androforce-x10/

  OdpowiedzUsuń
 49. Dolce Vita Cream

  f you want great skin, try gently exfoliating with a dry, natural-bristle brush before you bathe. This technique removes dead skin cells, increases circulation and aids in reducing acne. Exfoliation is also great in helping your skin remove toxins, which will result in healthier, smoother skin.Lip skin is more sensitive than any other skin on the body. Make sure to treat it with lip balms and Chapstick regularly. It helps prevent dry and cracking lips, and you also receive protection from the sun.
  http://www.wecareskincare.com/dolce-vita-cream/

  OdpowiedzUsuń
 50. Rapiture Muscle Builder

  Rapiture Muscle Builder Do squats the smart way. The bar should rest across your back near the center of your trapezoidal muscles. This makes your glutes, hamstrings and hips work harder, allowing you to squat and press more weight.

  http://www.tophealthresource.com/derma-vibrance/

  OdpowiedzUsuń
 51. When clothing is soft, it reacts nicely when it comes into contact with skin. If you reside in a dry climate, this tip can be very beneficial.Dolce Vita CreamIf you are always dealing with hangnails, keep your hands moisturized to prevent them from forming. http://www.supplements4tips.com/dolce-vita-cream/

  OdpowiedzUsuń
 52. Alpha Max 10

  Alpha Max 10 Focus on improving bicep curls. You only get half the benefit you could get from a normal bicep curl, as you likely don't move the bar beyond the parallel point during the "up" part of the exercise. However, the top portion is a bicep curl's strongest part. The problem can be solved by performing barbell curls in a seated position.


  http://www.tophealthresource.com/alpha-max-10/

  OdpowiedzUsuń
 53. Biosilk Moisturizing

  Rinse after 15 to 20 minutes. Next, use warm water to rinse your lips, then lock in moisture by applying almond oil.If you have a skin type that create dryness or flakiness, arm yourself with all the necessary tools to combat these conditions, including regularly exfoliating your skin. Exfoliation removes dead skin and allows new skin to form. This will enable the hydrated cells to come to the surface easier and enhance the skin's appearance by creating a fresh, glowing complexion.
  http://www.wecareskincare.com/biosilk-moisturizing/

  OdpowiedzUsuń
 54. Make sure that the scrub you choose is intended for facial use. If you have sensitive skin, search for moisturizing exfoliants. Exfoliating removes dead skin and opens up your pores so they breathe better. Increased exfoliation will result in more radiant skin.Vitrixa Select Ageless Serum Serum Apply sunscreen on your face with a sponge instead of your hands. http://www.supplementschat.com/vitrixa-select-ageless-serum/

  OdpowiedzUsuń
 55. StackT 360

  Every few days, increase the amount a few hundred calories. By doing this, your body will better be able to turn these extra calories into muscle rather than fat.Making short-term goals, attaining them, and then rewarding yourself for doing so, can be a great motivator. Building muscle needs a true commitment that lasts a while, so it is critical to constantly motivate yourself. Why not pick rewards that will help your muscle building efforts? As an example, get a massage, which will help increase your blood flow and benefits muscle growth.
  http://www.tophealthresource.com/stackt-360/

  OdpowiedzUsuń

 56. Shred FX


  Shred FX You must make sure that your overall daily calorie consumption is adequate. There are a variety of calculators online that can help you determine your caloric need based on the amount of muscle you wish to gain. Ensure you're getting your calories through lean meats and carbohydrates, and don't forget produce to get you the vitamins and minerals you also require.  http://www.healthbuzzer.com/shred-fx/

  OdpowiedzUsuń
 57. StackT 360

  Try to do cardio for at laest 30 minutes a day. This strengthens your heart and other muscles, improves your health and helps you lose weight. You will need to recover from a long cardio work outTry to get 30 minutes of cardio exercises in daily. This can help you lose weight and strengthen muscles like your heart, which can better your health. Remember that the longer you do a cardio session, the longer your body will need to recuperate.
  http://www.tophealthresource.com/stackt-360/

  OdpowiedzUsuń
 58. To build muscles, you'll need to have good protein intake as well as consuming less fat. Muscle building is not a free pass to eating more; you still need a balanced diet. You can bulk up quicker by taking supplements and vitamins.Ulti Power Testo Boost Even if you do not relish the concept of being bulky, giving your muscles a good workout can be beneficial to your life, http://www.supplementschat.com/ulti-power-testo-boost/

  OdpowiedzUsuń

 59. Illumina SD

  Illumina SD You should protect your hands by putting on rubber gloves. The skin on your hands is subjected to more washing and scrubbing than any other skin, so take care to moisturize frequently throughout the day. Once every week, use a night cream for some extra skin care for your hands.


  http://www.wecareskincare.com/illumina-sd/

  OdpowiedzUsuń
 60. Rapiture Muscle Builder

  Protein is a necessity for adding muscle mass to your body. Protein is the primary building block in muscle building, and consuming too little could cause your muscles to diminish, making your efforts in bulking up useless. For each pound of your total body weight, you should aim to consume 1000 milligrams of protein.There are tricks to looking like you are bigger. Build up your upper chest, back and shoulders through targeted exercise. If you do this, your waist will seem smaller than in reality and make you look larger overall.
  http://www.makehealths.com/rapiture-muscle-builder/

  OdpowiedzUsuń
 61. Vitrixa Select Ageless Serum

  Take time out of your life for stress management and you will see the results in your complexion.Apply sunscreen on your face with a sponge instead of your hands. The sponge will help the sunscreen penetrate your skin further, improving its effectiveness. You will also avoid applying it too thickly and winding up with sticky skin.If you're going to spend time in the summer sun, use a sponge on your face to apply sunscreen. The sponge can help the sunscreen go further into skin, boosting its effectiveness. This will help your face to feel less greasy with the sunscreen on it.
  http://www.healthresortstoday.com/vitrixa-select-ageless-serum/


  OdpowiedzUsuń
 62. Vitrixa Select Ageless Serum

  Visit a medical professional if the problem does not go away.A jasmine plant's extract has been known as a great tool for rejuvenating skin. This oil, rich in antioxidants, helps your skin look better. Even dermatologists recommend this product to their patients.Sleep is extremely important. Sleep can make a huge impact on your skin. When you are not sleeping for long enough, your skin will look dull and washed-out, and you will notice dark circles forming under your eyes. You are also likely to get unexpected acne breakouts. You will wake up refreshed, and the complexion of your skin will be
  http://www.healthresortstoday.com/vitrixa-select-ageless-serum/


  OdpowiedzUsuń
 63. For instance, split squats, dips and neck work will damage your joints if you add too much weight.Alpha Burst No2 Leave the heavy stuff for the more appropriate huge exercises such as presses, deads, rows and, naturally, squats.Alpha Burst No2 One deterrent of successful muscle-building can be slow-growing muscle groups. Fill sets are wise in order to focus on the slower muscles. http://www.supplementschat.com/alpha-burst-no2/

  OdpowiedzUsuń
 64. For example, you could keep the products that you use before bed right at your bedside so that it is easy to remember to apply themDerma Mira Cream People who have sun damage to the face can do several things to reduce the appearance of aging. Some such techniques include chemical peels and dermabrasion. You can do this as a standalone treatment or combine it with other treatments. http://www.supplementscombined.com/derma-mira-cream/

  OdpowiedzUsuń
 65. Ulti Power Testo Boost

  Eating meat regularly can help build muscle. You need to supply every pound of muscle you have with at least one gram of protein. Doing this will aid your body in storing protein and growing your muscles as large as you intend.When trying to bulk up and build muscle mass, you should increase the total number of calories that you eat. You should aim to consume as many calories as it requires for you to put on one pound every week. Try finding ways to boost your calories, and if after a couple weeks, there isn't a change to your weight, try consuming more calories.
  http://www.healthresortstoday.com/ulti-power-testo-boost/


  OdpowiedzUsuń
 66. Ulti Power Testo Boost

  When trying to gain muscle, eat healthy fats. Foods, like nuts and avocados, can increase the motion in joints and raise testosterone levels. This can be effective in gaining body muscle. Just be careful that you are not consuming any saturated fats; these are bad for the heart, and will not help your body at all.You should stop working out immediately if you feel even the slightest twinge of pain. Tendons and muscles are very fragile, and you should never push these to the limit for the sake of gaining muscle. If you feel any pain or are sore, take some time off, allowing your body to regain its strength.
  http://www.healthresortstoday.com/ulti-power-testo-boost/


  OdpowiedzUsuń
 67. Alpha Burst NO2

  Alpha Burst NO2 Adapt your diet to your training. You need to do things like increasing protein and avoiding foods rich in fat. This doesn't mean you need to eat more, you just need a properly balanced diet. Try taking protein supplements and vitamins to build muscle faster.  http://www.tophealthresource.com/alpha-burst-no2/

  OdpowiedzUsuń

 68. Gain Xtreme

  It is recommended that, if you wish to train hard, that you should have three grams of carbohydrates for each pound that you weigh.Try to use caution when using creatine. If you have a preexisting kidney condition you should avoid such supplements. Additional known complications include muscle cramps and compartment syndrome. Creatine supplements have even been linked with heart arrhythmia. Adolescents face a higher risk of these complications. Always take nutritional supplements cautiously and only as directed.
  http://www.tophealthresource.com/gain-xtreme/


  OdpowiedzUsuń

 69. NuMax Test XT


  NuMax Test XT Do as many repetitions as you can during your workout sessions. Commit to lifting at least fifteen times while resting for about a minute before the next lift. By doing this, you are letting your lactic acids flow, which in turn, helps muscle growth. Doing this many times during each training session will produce maximum muscle building.

  hhttp://www.makehealths.com/numax-test-xt/

  OdpowiedzUsuń
 70. Also, try not to take bubble baths, as the ingredients in them can be very drying on the skin. Instead, add soothing, moisturizing bath oils or try an oatmeal bath, which provides natural relief for dry, itchy skin. Always use moisturizer after you dry off.Dermanatural Cream Try to keep some moisture in your home by running a humidifier. Humidity is great at keeping your skin moisturized. Drier climates can result in drier, itchier skin, which can be helped through using a humidifier. There are a variety of decently priced humidifiers available.Dermanatural Cream There are a few things you can do to help with chapped lips. http://www.supplementscombined.com/dermanatural-cream/

  OdpowiedzUsuń

 71. Hydraxil


  Hydraxil A trip to the day spa can benefit your health and beauty in many ways. The whole body will feel much better, and the inner self will be much more relaxed. A day at the spa should help clear up any skin problems you may have, as well as put you in a better mood.


  http://www.wecareskincare.com/hydraxil/

  OdpowiedzUsuń
 72. NuMax Test XT

  As an example, during your next workout session, trim 2 minutes off of your 20 minute routine.Schedule all of your exercises during the week to ensure that you are completing a well rounded regimen of workouts a week, and have your doctor look at them. You doctor's opinion is crucial as to whether or not you should complete these exercises regularly.
  http://supplementsupdate.com/numax-test-xt/  OdpowiedzUsuń
 73. NuMax Test XT

  By adding variety to your workouts, your body will benefit. You can run around the block instead of using a treadmill. Running outdoors feels differently from working out on equipment, and will effect your body in different ways. Having various kinds of exercises can help the body not fall into becoming used to just one type, so that you can keep losing weight.
  http://supplementsupdate.com/numax-test-xt/  OdpowiedzUsuń
 74. Perlelux


  Perlelux One secret to healthy, glowing skin is to consume adequate amounts of fatty acids, particularly ones with Omega-3. Omega-3 fatty acids are great for your skin because they have the ability to inhibit molecules that lead to inflammation and resulting skin problems. They also help maintain better skin cell turnover, to prevent wrinkles and make skin look younger.

  http://www.wecareskincare.com/perlelux-no/

  OdpowiedzUsuń
 75. If you don't want to have dry skin, you need to select a body wash that has natural vitamins and moisturizers. The vitamins regenerate your skin while the moisturizers help your skin maintain a healthy moisture balance.RevGlow Cream
  Always treat your skin gently. http://www.supplementscombined.com/revglow-cream/

  OdpowiedzUsuń
 76. Testo AmpX


  Testo AmpX A great method of sustaining enthusiasm for gym workouts is to go with friends. Your friends' encouragement can help boost your adrenaline levels so that you can push yourself harder in your workouts. The added intensity that results will produce better muscle building results.  http://www.tophealthresource.com/testo-ampx/

  OdpowiedzUsuń
 77. you can get dirt facials that get rid of dead skin and open up pores again. This can make your face really glow.Nuvega Lash Every time you step outside, you should make sure that you are protected from the suns rays. Spread sunscreen on 30 minutes prior to sun exposure and select a sunscreen with broad spectrum Nuvega Lashdefense. If you live in an environment where the sun is stronger than other places, you should pick a high SPF. http://www.supplementscombined.com/nuvega-lash/

  OdpowiedzUsuń
 78. Rzeczowy artykuł. Dzięki za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 79. InvigorateX Male Enhancement

  InvigorateX Male Enhancement When lifting weights, more important than how frequent the workouts, how heavy the weights and how fast it is done, is one simple thing: technique. You must practice each exercise slowly and carefully until you master it. It is best to get this practice early with lighter weights so that using increased weight later will yield maximum results.


  http://www.tophealthresource.com/invigoratex/

  OdpowiedzUsuń
 80. Isolate a period of time during the day for exercising. Record this time into your calender so that you ensure Slim Fit 180you remember and don't plan anything else to do. This time is for exercise.Slim Fit 180 When you are on a diet, make sure you still eat plenty of healthy foods. http://www.supplementschat.com/Slim-fit-180/

  OdpowiedzUsuń
 81. Beaute Facial Complex

  Beaute Facial Complex Use Neosporin, an ointment with antibiotics, throughout the day to care for cuts or sores on your mouth. Also take care that you do not lick your lips, as what you think are chapped lips might be fungal in origin.


  http://www.wecareskincare.com/beaute-facial-complex/

  OdpowiedzUsuń
 82. Rosacea can be embarrassing, so it can be helpful to treat the disease to keep it under controlBeaute Facial Complex When you go to purchase sunscreens, it is best to study the label on the bottle. All sunscreen does not have the same ingredients. Sunscreens that have a minimum of one broad-spectrum ingredient, like titanium dioxide, avobenzone, and zinc oxide, are most helpful for protecting against UV rays. http://www.supplementschat.com/beaute-facial-complex/

  OdpowiedzUsuń
 83. Max Trim Fx

  Max Trim Fx It's not uncommon to find little enjoyment in traditional exercise. No problem, just figure out what physical activities you do like to do. For instance, try playing with your pet or kids, riding your bike, or washing your vehicle. It is very easy to get physical activity into your life in ways that are not as frustrating or boring as other exercises are that you may not enjoy. Figure out what activities you enjoy doing that will help you get rid of unwanted pounds, and step up your activity rate while doing them.

  http://www.tophealthresource.com/max-trim-fx/

  OdpowiedzUsuń
 84. Lutrevia Youth Cream

  Using a wash that has lemon juice in it can help treat acne. Lemon juice acts as an astringent, closing the pores and tightening the skin. In addition, it dissolves excess oil.Three exfoliation sessions per week is very beneficial for the texture of your skin. Use a scrub that is formulated for the face. If you have sensitive skin, use a moisturizing exfoliant. Exfoliating is great for a number of things, like washing off dead skin and keeping pores unclogged. Regular, gentle exfoliation will help your skin glow.
  http://www.wecareskincare.com/lutrevia-youth-cream/  OdpowiedzUsuń
 85. A useful measure is taking 15 grams about thirty minutes prior to training, and then another 15 grams after training. 15 grams of protein is equal to about two cups of milk.Bemass MuscleKnow where your limit is, and push yourself to it. http://www.supplementsmore.com/bemass-muscle/

  OdpowiedzUsuń
 86. Flawless Complexion

  Flawless ComplexionZinc is an important mineral that naturally occurs in our bodies. Zinc helps the body repair itself and aids in combating free radicals found in pollution. There are plenty of foods high in zinc, like wheat germ, dark chocolate and sesame seed butter.  http://www.wecareskincare.com/flawless-complexion/

  OdpowiedzUsuń

 87. Purely Vibrant

  You can even do this when you're away from home by carrying a travel-size bottle of hand lotion with you wherever you go, in the event that you need to use a public restroom.You are making your hands drier by washing them. Always carefully dry your hands and reapply your moisturizing cream. This will help your hands be nice and smooth. Purchase a travel sized hand cream and carry with you if you have the need to use restrooms in public.
  http://www.supplements4news.com/purely-vibrant/

  OdpowiedzUsuń
 88. Bemass Muscle

  Bemass Muscle When you are working out to increase muscle mass, try to keep your diet full of fresh, whole foods. Prepackaged foods are normally full of preservatives and chemicals which harm your immunity. A healthy diet will keep your immune system strong and make your muscle building efforts more effective.


  http://www.tophealthresource.com/bemass-muscle/

  OdpowiedzUsuń
 89. Dead-weight lifting is also an excellent option. These three types of exercises can assist you with getting in shape fast and build muscle quickly. TheseEdge Test Booster three are the primary focuses, but there can also be other exercises.Edge Test Booster Know your limits, and push yourself in an exercise to the point at which you hit that limit. http://www.supplementschat.com/ultra-muscle-testo/

  OdpowiedzUsuń
 90. Hydra Claire Cream

  Limit your alcohol intake to improve your skin quality. Although drinking in moderation is fine, understand that alcohol causes oily skin and can increase the size of your pores. This means that you'll have larger pores that can get clogged more easily and that causes breakouts.Stay hydrated daily. This will help you keep your skin hydrated. Proper hydration can go a long way to protect your skin from the damaging effects of the sun and other environmental toxins. This is just one thing that will make for healthy looking skin, which in turn will help a person to look healthier, too.

  http://www.wecareskincare.com/hydra-claire-cream/

  OdpowiedzUsuń
 91. Edge Test Booster

  Edge Test Booster Do not forget about cardio! Even though cardiovascular regimens may seem like they won't help you build muscle, it's imperative to maintain the health of your heart. Do three sessions of cardio exercises per week for around twenty minutes per session with a moderate amount of intensity. This will help ensure that your heart remains healthy without negatively impacting your efforts at building muscle.


  http://www.tophealthresource.com/edge-test-booster/

  OdpowiedzUsuń

 92. Nouveau Restor

  You can exfoliate regularly to battle dry skin, keep pores clean, and to prevent the formation of pimples. Exfoliation can give your skin the help it needs to shed dead surface cells. This enhances the appearance of the skin by enabling plump, hydrated cells to rise to the surface and create a fresh, glowing effect.Try exfoliating three times weekly to maintain a healthy-looking face. Use a scrub that's specifically meant for use on your face. If you have sensitive skin, search for moisturizing exfoliants. There are many benefits to exfoliating your skin, including removal of dead cells and cleansing the pores of your skin. Just don't overdo it!
  http://www.wecareskincare.com/nouveau-restor/

  OdpowiedzUsuń
 93. Doing the same exercises each day can get static and dull so switch up your routine to keep it interesting. Vary your workouts so you have different exercises and muscle groups worked every time. A new workout will help you stay motivated and enjoy exercisin
  Titanax Testo BoosterBooster You can get stronger with a strict and effective workout routine that focuses on muscle building. You can tell if you are stronger by keeping track of the weights and reps http://www.supplementschat.com/titanax-testo-booster/

  OdpowiedzUsuń
 94. Titanax Male Enhancement

  Therefore, you are not maximizing your time if you are strictly doing crunches. This is why you are going to want to do a wide variety of abdominal workouts.Staying on any weight loss program requires motivation, and people get motivation by seeing results. Instead of obsessing about the number on the scale, use some clothes that are a size smaller than your current size to gauge your progress. You will be able to see every week how you are losing inches not just pounds.
  http://www.supplements4news.com/titanax-male-enhancement/

  OdpowiedzUsuń
 95. Sans Age Cream

  Sans Age Cream A mister with emollients such as glycerin can improve the condition of your skin, similar to a moisturizer. You can find products like these in specialty shops.  http://www.wecareskincare.com/sans-age-cream/

  OdpowiedzUsuń
 96. You can put yourself in jeopardy of getting a serious injury during split squats, Edge Test Boosterneck work and dips because they involve difficult joint positions. Edge Test Boosterhttp://www.supplements4tips.com/edge-test-booster/

  OdpowiedzUsuń
 97. Skip your lipstick for a few days, as this can dry your lips out even more. Also, avoid flavored lip balm or lipstick because these will encourage you to lick youDonna Belle Beauty lips more often, causing more evaporation and even dryer lips.Donna Belle Beauty Exfoliate your skin with a loofah to remove the dead outer layer of skin cells. http://www.supplementschat.com/donna-belle-beauty/

  OdpowiedzUsuń

 98. Titanax

  Keeping your workouts under an hour should provide optimal results.Although an increased protein intake can help build muscle, all too many people jack their consumption up sky-high the moment they start their muscle-building routine. This can increase caloric intake which may lead to gaining weight if not exercising enough. Increase protein intake slowly so your body can transform it into muscle well.
  http://www.healthresortstoday.com/titanax/

  OdpowiedzUsuń

 99. Titanax

  This could mean having healthy muscle gain all throughout your body. However, saturated fats must be avoided, as they're not heart-healthy.Track your body fat percentage as you build muscle. Simply tracking your weight is not accurate since you may be gaining weight and muscle, but still losing fat. Looking solely at your weight can be discouraging, so do not depend on that as a gauge of your actual progress when it comes to muscle growth.
  http://www.healthresortstoday.com/titanax/

  OdpowiedzUsuń
 100. Just apply the aloe Hydra Claire Creamvera to scarred areas once per day, after a bath. The newer the scar is, the better chance that you will reduce the appearance of it with aloe vera.Hydra Claire Cream Always remove makeup before sleeping if you want good skin. http://www.supplementscombined.com/hydra-claire-cream/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...