poniedziałek, 21 września 2015

Zapalenie tarczycy Hashimoto

Zmęczenie, senność, ciągłe uczucie zimna, bóle stawów, suchość skóry, opuchnięcia, bóle brzucha, wzdęcia, mdłości i zaparcia, zaburzenie rytmu serca, nietolerancja pokarmowa.
Biegamy od lekarza do lekarza, bez skutku szukamy przyczyn, leczymy poszczególne choroby u gastrologa, kardiologa, alergologa, reumatologa etc., a tymczasem może się okazać, że od lat nasz organizm walczy z chorobą autoimmunologiczną, 
w której tarczyca atakowana jest przez układ immunologiczny. Choroba Hashimoto zwana od nazwiska lekarza, który ją opisał. 
By ją zdiagnozować konieczne są badania hormonów - TSH, fT3, fT4, przeciwciała tarczycy oraz USG tarczycy". 
Lekarz rodzinny zleca najczęściej jedynie badanie poziomu TSH, lub dodatkowo fT3, fT4, ale te 3 parametry nie wystarczają, by w pełni zdiagnozować hashimoto. TSH może być w normie, a pacjent czuje się źle i ma narastające objawy. Dlatego w diagnostyce istotne znaczenie ma dokładnie wykonane USG tarczycy z oceną jej objętości, przepływów i echogeniczności"U pacjentów z Hashimoto oprócz w/wymienionych objawów często występuje refluks, niedobory pokarmowe, anemia, przepuszczalne jelito, alergie pokarmowe, choroby błon śluzowych jamy ustnej, kandydoza i hipoglikemia, jako dodatek do typowych objawów niedoczynności tarczycy, takich jak przyrost wagi, utrata włosów.
Czynnikami odpowiedzialnymi za powstanie Hashimoto, są m.in. nietolerancje pokarmowe i infekcje.
Chorzy na Hashimoto wymagają bezwzględnej zmiany żywienia i stylu życia. 
Do najbardziej pomocnych należą: usunięcie jodowanej soli z diety, pozbycie się fluoru z wody, redukcja stresu, stabilizacja poziomu cukru poprzez stosowanie właściwej diety polegającej na spożywaniu zdrowych protein i tłuszczów z każdym posiłkiem.

Rekomendowane są pokarmy bogate w składniki pokarmowe, takie jak organiczne mięso i warzywa, a także szczególnie polecane dla tych chorych pokarmy fermentowane, które są dobrym źródłem probiotyków.

Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających. Do pokarmów najczęściej nietolerowanych zaliczamy gluten, produkty mleczne, soję, kukurydzę, jajka, zboża, rośliny psiankowate i nasiona. Wykluczenie tych pokarmów z diety wpłynie na eliminację procesu zapalnego w organizmie.
Należą do nich m.in: dieta bezglutenowa, dieta wykluczająca jod, specyficzna dieta węglowodanowa, dieta GAPS, dieta Paleo, dieta Paleo autoimmuno.

Teoria molekularnej mimikry a autoimmunologia

Według teorii molekularnej mimikry bakterie czy inne czynniki przypominają (imitują) komórki naszego organizmu, są to tzw. „antygeny własne”.


O związek z powstaniem Hashimoto podejrzewa się wiele infekcji bakteryjnych - zaliczamy do nich: Helicobacter pylori (bakteria, która jest odpowiedzialna za powstanie choroby wrzodowej), Borrelia burgdorferi (odpowiedzialna za powstanie boreliozy) i Yersinia enterocolitica, przewlekłe infekcje -zapalenie wątroby, opryszczki wywołane przez wirusa.

W czasie infekcji czynnik infekujący jest rozpoznawany, jako substancja obca i atakowany przez układ immunologiczny. Jest to sposób na wyeliminowanie infekcji, ale zdarza się, że układ immunologiczny atakuje proteinę czynnika infekującego, która przypomina komórki własnego organizmu. Może to prowadzić do reakcji krzyżowej i na skutek pomyłkowej identyfikacji zaatakowane są „antygeny własne”, a w konsekwencji zostaje zapoczątkowany proces autoimmunologiczny.

Przykładem jest infekcja Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny). Jest to bakteria, która powoduje zapalenie gardła u dzieci i nastolatków. Czasami zdarza się, szczególnie w przypadkach nieleczonych antybiotykami, że 2-3 tygodnie po przechorowaniu organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko paciorkowcowi.

Niefortunnie dla nas, komponent bakteryjnej ściany komórkowej antygenowo przypomina komórki ludzkich zastawek serca i błony maziowej stawów. W konsekwencji, na skutek pomyłkowej identyfikacji, układ immunologiczny atakuje stawy i zastawki serca. Może to doprowadzić do ciężkich powikłań wymagających przeszczepu zastawek, a nawet do śmierci.


Przeciwciała przeciwko 
Yersinia enterocolitica (wskazujące na ekspozycję) u osób z Hashimoto znajdowane są 14 razy częściej w porównaniu z osobami zdrowymi. Błona komórkowa bakterii Yersinia enterocolitica jest zdolna wiązać TSH! Zakażenie tą bakterią może indukować powstawanie przeciwciał przeciwko czynnikom, które rozpoznają i stymulują receptor TSH, takich jak enzym peroksydaza tarczycowa i tyreoglobulina.

Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału. Aby zdiagnozować infekcję Borellia przeprowadzamy badanie krwi, a Yersinia może być wykryta poprzez szczegółowe badanie kału.


Leczenie infekcji

Najnowsze teorie autoimmunologiczne podkreślają, że kiedy antygen (czynnik wyzwalający) jest usunięty, produkcja przeciwciał zostaje wstrzymana i “niewinne” tkanki naszego organizmu nie będą więcej atakowane - w przypadku Hashimoto nie będzie atakowane TPO (peroksydaza tarczycowa).

Wyeliminowanie infekcji, jako czynnika wyzwalającego, powinno doprowadzić do zastopowania reakcji autoimmunologicznej, dlatego też uważa się, że wyleczenie infekcji pomoże wyleczyć Hashimoto.

Leczenie chorób autoimmunologicznych antybiotykami:

U niektórych osób wykazano spadek poziomu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej po zastosowaniu antybiotyku doksycykliny, która jest skuteczna w zwalczaniu infekcji Yersinia entercolitica, Borellia burgdorferi, a także działa na inne Gram-ujemne bakterie.

Uwaga: Każda kuracja antybiotykowa powinna być konsultowana z lekarzem. Pomoże on właściwie zdiagnozować infekcję i zastosować odpowiedni antybiotyk. Występuje wiele rodzajów antybiotyków i niewłaściwe ich stosowanie prowadzi do powstania odporności bakterii na wiele antybiotyków, objawów ubocznych i niepotrzebnego niszczenia pożytecznych bakterii.

W czasie kuracji antybiotykami należy uzupełniać probiotyki.

Leczenie H. pylori

H. pylori jest infekcją trudną do wyleczenia. Do standardowego leczenia zaliczamy potrójną terapię, składającą się z dwu antybiotyków: stosujemy Amoksycylinę albo Metronidazol plus Clarithromycin razem z inhibitorem pompy protonowej (chociaż inhibitor pompy protonowej powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na infekcję H. pylori, to w połączeniu z antybiotykami wykazuje działanie synergistyczne i efekt leczniczy zostaje wzmocniony).

Terapia poczwórna: Pepto Bismol + Tetracyklina + Metronidazol +Inhibitor pompy protonowej.

Niektórzy odnoszą się z rezerwą do stosowania antybiotyków. Specjaliści medycyny integracyjnej raportują dobre rezultaty przy stosowaniu substancji naturalnych.

Substancje naturalne pomocne w zwalczaniu infekcji
Probiotyki
Ekstra virgin olej kokosowy
Czosnek
Pokarmy fermentowane
Lukrecja (licorice)
Kwertecyna
Acetylocysteina
Koenzym Q10
Kurkumina
Olej z oregano
Sok aloe vera

Jeżeli u osób z infekcją nie dojdzie do poprawy po zastosowaniu antybiotyków czy innych naturalnych substancji oznacza to, że ich czynnik wyzwalający nie został jeszcze zidentyfikowany i muszą one kontynuować poszukiwania swojej źródłowej przyczyny choroby.

Uwaga: Wszystkie informacje medyczne podane w artykule są przeznaczone do celów edukacyjnych, natomiast nie jest intencją autora użycie ich w celach diagnostycznych czy terapeutycznych. Podane informacje nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy i leczenia przez endokrynologa.

Składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowej funkcji gruczołu tarczycy:
selen, żelazo, witamina A, witamina E, witaminy z grupy B, potas, jod i cynk są niezbędne do prawidłowej funkcji tarczycy. Inne substancje, chociaż niezwiązane bezpośrednio z funkcją tarczycy, są potrzebne do utrzymania prawidłowej funkcji układu immunologicznego, wątroby i nadnerczy.

Większość osób z Hashimoto ma niski poziom witaminy B12, antyoksydantów, selenu, witaminy E i glutationu, a także cynku i ferrytyny (proteiny odpowiedzialnej za magazynowanie żelaza).Witamina B12             zobacz >> Nowe spojrzenie na witaminę B12

Witamina H (biotyna)

Chorobie Hashimoto zawsze towarzyszy stan zapalny w organizmie. Przewlekły stan zapalny obciąża nadnercza i prowadzi do niedoboru witaminy H - biotyny. Okazuje się, że biotyna jest istotną witaminą, a jej niedobór może przyczynić się także do utraty włosów, obniżenia krzepliwości krwi, podwyższenie poziomu cholesterolu, w przy antybiotykoterapii może dojść do zmian zapalnych jelit.

Witamina D

Niedobór witaminy D wiązany jest z nieprawidłową funkcją układu immunologicznego - brak komórek CD8+, odpowiedzialnych za zwalczanie wirusa EBV, a także brak komórek T regulujących (Treg), które czuwają nad zachowaniem równowagi układu immunologicznego.Źródło:

55 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czosnek lekarstwem na wszystko! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre dobre mi się przyda bo w szkole coś takiego omawiamy i potrzebowałem dodatkowego materiału dzięki wielkie za wpis !

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mi się wydaje że to jest skopiowane jakoś gdzieś ale nie wiem na 100% więc nie osądzam dzięki za wpisy mimo wszystko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skopiować nie skopiowałam, ale korzystałam z materiałów naukowych, podałam źródło na końcu posta. Pozdrawiam

   Usuń
 5. moja babcia ma tarczycę i widzę jak się z tym męczy, więc staram się temu zapobiec. Zażywam duzo witamin i staram się robić systematycznie badania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś miałem zapalenie tarczycy szkoda gadać straszna sprawa z takim czymś jest tyle problemów że szok.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających.

  OdpowiedzUsuń
 8. Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taką dietę prowadzę i mam dobre wyniki :P. Ale nie ma za bardzo motywacji do tego niestety.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mogę wam szczerze polecić coś co skutecznie zapobiega wszelkim problemom zdrowotnym (bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć, nie? ;). Od kiedy stosuję lampy Bioptron do naświetlań i koloroterapii, zauważyłam że kupuję o wiele mniej zbędnych kosmetyków, nie mówiąc już o lekach. Te lampy mają tyle zastosowań, że trudno było mi uwierzyć. Dziewczyny! Spróbujcie bo naprawdę warto – dla zdrowia i dla oszczędności! Monika

  Pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie ma co z takim czymś odwlekać jak ktoś jest tak poważnie chory to od razu do szpitala i tyle!

  OdpowiedzUsuń
 12. Tarczyca to ciężka sprawa na moje to nie chciałbym mieć tej choroby jest to bardzo cięzka choroba i trudna do przejścia warto uważać na nia

  OdpowiedzUsuń
 13. Równiez uważam że tarczyca to ciężka choroba, bardzo przydatny wpis, czekam na kolejne pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wit. B12 to cyjanokobalamina, a nie biotyna !

  OdpowiedzUsuń
 15. dzięki za całe info.. muszę zmienić diete!

  OdpowiedzUsuń
 16. To nie są żarty takie zapalenie to jest masakra nie wiem czy można to wyleczyć ????

  OdpowiedzUsuń
 17. A cóż to za zagraniczne komentarze :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Miałam kiedyś chorą tarczycę w dzieciństwie i leczyłam się, wyniki zawsze miałam dobre więc chyba po tak długim czasie choroba nie może wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 19. W dzieciństwie chorowałam na tarczycę, brałam tabletki ale wyleczyłam się ( to chyba była nadczynność?) Leczenie pomaga, dieta również

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też miałem naprawde przeróżne objawy, no i poszedłem na testy alergiczne. Wykryto, że mam alergię na pare rzeczy. A objawy miałem takie jakby dolegała mi jakaś inna bardziej poważniejsza choroba. Dlatego należy najpierw iść do lekarza, a później dopiero czytać rzeczy w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawe to wszystko muszę przyznać. Robi wrażenie cały blog.
  A jeśli chodzi o mnie to ostatnio robiłem sobie test na nietolerancję laktozy no i okazało się, że jestem chory. Dlatego tak rzadko bywam na blogach, ale leczenie zacząłem więc myślę że niedługo pojawie się znowu. Polecam każdemu zrobić sobie takie badania.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny wpis! Ja miałem okazję poznać kilka osób z Hashimoto i czasami przebywanie z taką osobą jest uciążliwe, niektórym z nich po prostu odwalało w gorszych momentach, potrafili zachowywać się uciążliwie. Mam nadzieję, że w końcu powstanie jakieś skuteczne lekarstwo na to tak, aby już nie mieć więcej z tym problemów.

  OdpowiedzUsuń
 23. nawet nie wiedziałem ze jest takie coś

  OdpowiedzUsuń
 24. Niestety Hashimoto to bardzo nieprzyjemna choroba zarówno dla chorego jak i jego otoczenia. Znałem jedną dziewczynę chorą na to i często dochodziło do sytuacji, że bez kija nie podchodź...

  OdpowiedzUsuń

 25. PerformX Testo

  Choose a different machine if you can feel the hard wood beneath the cushion. Always workout on machines with enough padding; if not, you won't get enough support, and may experience bruising.To improve at volleyball, you need to sharpen up your skills. One of the best ways, surprisingly, is by playing the game foosball. It requires hand-eye coordination and other essential skills in order to beat an opponent. Master those skills by playing Foosball, then transfer them to the volleyball court.
  http://www.makehealths.com/performx-testo/


  OdpowiedzUsuń
 26. PerformX Testo

  Setting obtainable goals act as a powerful form of motivation. Trying to make a goal helps you get past obstacles, rather than becoming fixated on them. If you have goals in mind, you're also less likely to quit, as you'll want to see through the things you've started.Feel like you don't have enough time a day to workout? Do two shorter workouts instead of one long one. You do not have to increase the amount of time you are working out, just divide it in two.
  http://www.makehealths.com/performx-testo/


  OdpowiedzUsuń
 27. Alpha Muscle Complex

  Try using the actual name of the activity you are doing, like swimming or cycling.Create a schedule if you can't stick to exercising frequently. Plan on working out a set number of days per week, and keep to your schedule no matter what. If you absolutely must miss a day of fitness, schedule a make-up day, and treat it with equal importance.If you control your breathing, it can help you improve your workouts. When doing exercises that pull up your body weight, including situps and crunches, breathe out as hard as you can when you reach the apex of the exercise.
  http://www.tophealthresource.com/alpha-muscle-complex/


  OdpowiedzUsuń

 28. Slimfit 180

  Eat lots of broccoli. With its high antioxidant levels, broccoli is among the healthiest of vegetables. You can add some broccoli to a salad, eat it as is, or steam it. The rewards of doing so are great.To reduce costs, see if you can cook your own meals at home. Homemade meals is a wonderful strategy for weight loss. You may not realize it, but many of the meals served in the average restaurant contain all sorts of fattening calories that you probably don't use at home. Cooking at home is also a great way to shed pounds as you're preparing a meal.
  http://www.garciniasupplier.com/slimfit-180/


  OdpowiedzUsuń
 29. PrimeX Testo Max

  Eat what you need to in order to gain that pound per week. Research ways to bump up your calories, and if after about two weeks you have not gained any weight, you may want to raise the number of calories you are eating again.It seems a lot of people that work out go for speed over technique. Performing an exercise with care and deliberation, will give you far better results than quickly churning out sets in bad form. Going slow can also force you to incorporate more muscles into the move and make you work harder by eliminating momentum.
  http://www.tophealthresource.com/primex-testo-max/

  OdpowiedzUsuń
 30. PrimeX Testo Max

  Just be sure to avoid saturated fats, as they are not a heart-healthy option.In the arena of muscle building, exercise technique is more critical than how much weight you are lifting, how fast you are lifting or how often you are lifting. Take your time as you exercise so that you master your routine. Perfecting one's form early on with light weights is best, and when more weight is added later, the benefits are maximized.
  http://www.tophealthresource.com/primex-testo-max/

  OdpowiedzUsuń
 31. However, cheating too much is not advisable. Make sure the speed of your repetitions is consistent. You should be careful to never compromise your form.PrimeX Testo Max Try a different type of bicep curl. In a typical bicep curl, http://www.supplementssupplier.com/primex-testo-max/

  OdpowiedzUsuń

 32. PrimeX Nitro Max To ascertain what you are able to do, analyze your body. This can help you to develop an effective plan and set solid, yet realistic goals when it comes to your exercise regimen. What are your composition and body weights?

  OdpowiedzUsuń

 33. Dermaclear

  You can also compare taking care of your skin to promoting overall good health. It's not necessary to buy expensive products in order to care for your skin. This article can give you an good idea on how you can take better care of the skin. The best tip in skin care is to apply moisturizer every day. The ingredients of the moisturizer will keep the skin from becoming dry. During the winter, moisturizing is even more essential. A moisturizer will help to ensure you don't age faster than you should.
  http://www.wecareskincare.com/dermaclear/

  OdpowiedzUsuń
 34. Horlaxen

  Horlaxen When you make up your mind to become physically fit, do not forget to have a check-up prior to getting fully involved in vigorous exercise. It's particularly important to get professional medical advice if you face significant challenges on your way to getting fit. Even if you seem to be physically fit, it is important to consult a doctor.


  http://www.tophealthbuy.com/horlaxen/

  OdpowiedzUsuń
 35. Horlaxen

  Horlaxen When you make up your mind to become physically fit, do not forget to have a check-up prior to getting fully involved in vigorous exercise. It's particularly important to get professional medical advice if you face significant challenges on your way to getting fit. Even if you seem to be physically fit, it is important to consult a doctor.


  http://www.tophealthbuy.com/horlaxen/

  OdpowiedzUsuń
 36. Dolce Vita Cream
  Try a tissue test to determine your skin type. This test is most accurate in the morning after you first wake up. Place the clean tissue on your face; let is sit for just a few seconds. Remove the tissue and look for the oil on the tissue. If there is no oil, then your skin is normal or dry. If there is oil in certain spots, then you have combination skin. If there is oil over most of the tissue, then chances are, you have oily skin. Determining your skin type will help you understand the skin care products you should purchase.
  http://www.supplementscombined.com/dolce-vita-cream/

  OdpowiedzUsuń

 37. ThriveMax Testo
  ThriveMax Testo Make sure you stretch before every workout. Stretching before and after exercising is the best way to avoid injuries and relax your muscles to help them recover. Another way to encourage muscle recovery is through gentle massage, which often incorporates gentle stretches.  http://www.healthresortstoday.com/thrivemax-esto/  OdpowiedzUsuń
 38. Do this by looking for a 5 pound weight at a gym. Pick up the weight and consider that you need to eliminate that much excess fat from the body. This is going to motivate you to get things out of your body right away.True Cannabinol IsolateIt is important not to base your goals and successes against other people's results. http://www.supplementschat.com/true-cannabinol-isolate/

  OdpowiedzUsuń

 39. ZMass Testo Boost  ZMass Testo Boost Keeping your body hydrated is an important component of a good muscle-building program. Dehydrated muscles will be extremely prone to injury, and also won't recover as quickly after you exercise. Additionally, hydration has a role both in maintaining and increasing muscle mass, which is why it is vital for a lot of reasons.

  http://www.healthresortstoday.com/zmass-testo-boost/

  OdpowiedzUsuń

 40. Alpha X Factor

  Bring a friend with you on your runs. Running with a friend can really make it easier. Not only is a fitter companion able to keep up with you easily, he or she can be a constant inspiration representing the possibilities you can achieve. They will drive you to go harder and become healthier. You may eventually win against them!Search out local spots with fitness equipment. There might be a work out room at your job or school that you can use for free or for a small fee.
  http://www.makehealths.com/alpha-x-factor/

  OdpowiedzUsuń
 41. Alpha X Factor

  You are also more likely to build a habit out of your exercise. Don't make each day the same, though; have some heavier workout days and some easier days so that your body doesn't get overwhelmed.If you get injured, try to resume your exercise routine as quickly as is safe. Brief and gentle exercises done in fractions of typical intensity can actually speed healing in any muscles that are injured. A little dose of exercise stretches injured muscles, and gets more blood and oxygen flowing to them.
  http://www.makehealths.com/alpha-x-factor/

  OdpowiedzUsuń
 42. There are various muscle routines that you must pick from prior to working out. Consider adding supplements to your diet if you are seeking to have extremely large muscles.ZMass Testo BoostWhen you do workout try your best to train muscles that are opposing, so do things like train your back with your chest or your hamstrings with your quads. http://www.supplementscombined.com/zmass-testo-boost/

  OdpowiedzUsuń
 43. Andro Force X10  Andro Force X10 It is very important that you stretch before working out. This is vital because it will help you not get injured during workouts. Plus, after-workout stretching will make recovery easier. Massages can also help relax and promote muscle recovery, an important part of muscle building.  http://www.healthresortstoday.com/andro-force-x10/

  OdpowiedzUsuń
 44. ZMass Testo Boost

  Read through the following paragraphs with care, and learn some new tricks and tips towards building the muscles you hope to have. When it comes to increasing muscle, there is certainly no lack of information. Since you have decided to build up the muscles of your body, it is important to take some time to really understand what to expect your body will neeed. The following article contains information you might want to know before starting a weight building routine. Always look for new ways to exercise your body and build muscle. Not all techniques accomplish the same thing.
  http://www.supplements4news.com/zmass-testo-boost/

  OdpowiedzUsuń
 45. Forskolin RT When planning to lose weight, clean out your closet. Your bigger clothes are not going to fit you, and you need to get rid of them. There's no justification for keeping your larger sized clothes, and the room in your closet for a newer, smaller wardrobe can prove motivating.
  http://www.supplementscombined.com/forskolin-rt/

  OdpowiedzUsuń
 46. Androforce X10

  Protein is the foundation of any muscle building diet. Protein is what builds strong muscles and what they are made from. If you do not consume enough protein, it will be extremely difficult to increase your muscle mass. Two-thirds of your meals and snacks should incorporate lean proteins to ensure your body has an ample supply to draw upon. Make certain you eat plenty of protein if your goal is to build muscle. Protein is essentially what constitutes muscles. If you do not supply adequate protein, muscle mass will be difficult to obtain. Eat lean proteins no less than twice a day with meals, and at least once in the form of a snack.
  http://www.tophealthresource.com/androforce-x10/

  OdpowiedzUsuń
 47. Dolce Vita Cream


  Dolce Vita Cream Pure lemon juice contains natural lightening properties. Lemon juice can be used on all types of skin blemishes and scars to naturally make them appear lighter. Although the lightening is not permanent and you must reapply the juice on a regular basis to see results, it is still much better than using harsh, damaging chemicals.

  http://www.tophealthresource.com/derma-vibrance/

  OdpowiedzUsuń
 48. Androforce X10

  Just go ahead and do some seated barbell curls to fix this.Do cardiovascular exercises regularly. It may seem as though cardio would reduce mass, it is actually an important part of muscle growth in that it strengthens the heart;s ability to cope with the extra load. You can aid your heart health while maintaining muscle growth by doing three medium-intensity cardio workouts per week, about 20 minutes each.Don't get mixed up with anabolic steroids. There are side effects, including slowing the body's production of natural hormones.
  http://www.tophealthresource.com/androforce-x10/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...