poniedziałek, 21 września 2015

Zapalenie tarczycy Hashimoto

Zmęczenie, senność, ciągłe uczucie zimna, bóle stawów, suchość skóry, opuchnięcia, bóle brzucha, wzdęcia, mdłości i zaparcia, zaburzenie rytmu serca, nietolerancja pokarmowa.
Biegamy od lekarza do lekarza, bez skutku szukamy przyczyn, leczymy poszczególne choroby u gastrologa, kardiologa, alergologa, reumatologa etc., a tymczasem może się okazać, że od lat nasz organizm walczy z chorobą autoimmunologiczną, 
w której tarczyca atakowana jest przez układ immunologiczny. Choroba Hashimoto zwana od nazwiska lekarza, który ją opisał. 
By ją zdiagnozować konieczne są badania hormonów - TSH, fT3, fT4, przeciwciała tarczycy oraz USG tarczycy". 
Lekarz rodzinny zleca najczęściej jedynie badanie poziomu TSH, lub dodatkowo fT3, fT4, ale te 3 parametry nie wystarczają, by w pełni zdiagnozować hashimoto. TSH może być w normie, a pacjent czuje się źle i ma narastające objawy. Dlatego w diagnostyce istotne znaczenie ma dokładnie wykonane USG tarczycy z oceną jej objętości, przepływów i echogeniczności"U pacjentów z Hashimoto oprócz w/wymienionych objawów często występuje refluks, niedobory pokarmowe, anemia, przepuszczalne jelito, alergie pokarmowe, choroby błon śluzowych jamy ustnej, kandydoza i hipoglikemia, jako dodatek do typowych objawów niedoczynności tarczycy, takich jak przyrost wagi, utrata włosów.
Czynnikami odpowiedzialnymi za powstanie Hashimoto, są m.in. nietolerancje pokarmowe i infekcje.
Chorzy na Hashimoto wymagają bezwzględnej zmiany żywienia i stylu życia. 
Do najbardziej pomocnych należą: usunięcie jodowanej soli z diety, pozbycie się fluoru z wody, redukcja stresu, stabilizacja poziomu cukru poprzez stosowanie właściwej diety polegającej na spożywaniu zdrowych protein i tłuszczów z każdym posiłkiem.

Rekomendowane są pokarmy bogate w składniki pokarmowe, takie jak organiczne mięso i warzywa, a także szczególnie polecane dla tych chorych pokarmy fermentowane, które są dobrym źródłem probiotyków.

Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających. Do pokarmów najczęściej nietolerowanych zaliczamy gluten, produkty mleczne, soję, kukurydzę, jajka, zboża, rośliny psiankowate i nasiona. Wykluczenie tych pokarmów z diety wpłynie na eliminację procesu zapalnego w organizmie.
Należą do nich m.in: dieta bezglutenowa, dieta wykluczająca jod, specyficzna dieta węglowodanowa, dieta GAPS, dieta Paleo, dieta Paleo autoimmuno.

Teoria molekularnej mimikry a autoimmunologia

Według teorii molekularnej mimikry bakterie czy inne czynniki przypominają (imitują) komórki naszego organizmu, są to tzw. „antygeny własne”.


O związek z powstaniem Hashimoto podejrzewa się wiele infekcji bakteryjnych - zaliczamy do nich: Helicobacter pylori (bakteria, która jest odpowiedzialna za powstanie choroby wrzodowej), Borrelia burgdorferi (odpowiedzialna za powstanie boreliozy) i Yersinia enterocolitica, przewlekłe infekcje -zapalenie wątroby, opryszczki wywołane przez wirusa.

W czasie infekcji czynnik infekujący jest rozpoznawany, jako substancja obca i atakowany przez układ immunologiczny. Jest to sposób na wyeliminowanie infekcji, ale zdarza się, że układ immunologiczny atakuje proteinę czynnika infekującego, która przypomina komórki własnego organizmu. Może to prowadzić do reakcji krzyżowej i na skutek pomyłkowej identyfikacji zaatakowane są „antygeny własne”, a w konsekwencji zostaje zapoczątkowany proces autoimmunologiczny.

Przykładem jest infekcja Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny). Jest to bakteria, która powoduje zapalenie gardła u dzieci i nastolatków. Czasami zdarza się, szczególnie w przypadkach nieleczonych antybiotykami, że 2-3 tygodnie po przechorowaniu organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko paciorkowcowi.

Niefortunnie dla nas, komponent bakteryjnej ściany komórkowej antygenowo przypomina komórki ludzkich zastawek serca i błony maziowej stawów. W konsekwencji, na skutek pomyłkowej identyfikacji, układ immunologiczny atakuje stawy i zastawki serca. Może to doprowadzić do ciężkich powikłań wymagających przeszczepu zastawek, a nawet do śmierci.


Przeciwciała przeciwko 
Yersinia enterocolitica (wskazujące na ekspozycję) u osób z Hashimoto znajdowane są 14 razy częściej w porównaniu z osobami zdrowymi. Błona komórkowa bakterii Yersinia enterocolitica jest zdolna wiązać TSH! Zakażenie tą bakterią może indukować powstawanie przeciwciał przeciwko czynnikom, które rozpoznają i stymulują receptor TSH, takich jak enzym peroksydaza tarczycowa i tyreoglobulina.

Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału. Aby zdiagnozować infekcję Borellia przeprowadzamy badanie krwi, a Yersinia może być wykryta poprzez szczegółowe badanie kału.


Leczenie infekcji

Najnowsze teorie autoimmunologiczne podkreślają, że kiedy antygen (czynnik wyzwalający) jest usunięty, produkcja przeciwciał zostaje wstrzymana i “niewinne” tkanki naszego organizmu nie będą więcej atakowane - w przypadku Hashimoto nie będzie atakowane TPO (peroksydaza tarczycowa).

Wyeliminowanie infekcji, jako czynnika wyzwalającego, powinno doprowadzić do zastopowania reakcji autoimmunologicznej, dlatego też uważa się, że wyleczenie infekcji pomoże wyleczyć Hashimoto.

Leczenie chorób autoimmunologicznych antybiotykami:

U niektórych osób wykazano spadek poziomu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej po zastosowaniu antybiotyku doksycykliny, która jest skuteczna w zwalczaniu infekcji Yersinia entercolitica, Borellia burgdorferi, a także działa na inne Gram-ujemne bakterie.

Uwaga: Każda kuracja antybiotykowa powinna być konsultowana z lekarzem. Pomoże on właściwie zdiagnozować infekcję i zastosować odpowiedni antybiotyk. Występuje wiele rodzajów antybiotyków i niewłaściwe ich stosowanie prowadzi do powstania odporności bakterii na wiele antybiotyków, objawów ubocznych i niepotrzebnego niszczenia pożytecznych bakterii.

W czasie kuracji antybiotykami należy uzupełniać probiotyki.

Leczenie H. pylori

H. pylori jest infekcją trudną do wyleczenia. Do standardowego leczenia zaliczamy potrójną terapię, składającą się z dwu antybiotyków: stosujemy Amoksycylinę albo Metronidazol plus Clarithromycin razem z inhibitorem pompy protonowej (chociaż inhibitor pompy protonowej powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na infekcję H. pylori, to w połączeniu z antybiotykami wykazuje działanie synergistyczne i efekt leczniczy zostaje wzmocniony).

Terapia poczwórna: Pepto Bismol + Tetracyklina + Metronidazol +Inhibitor pompy protonowej.

Niektórzy odnoszą się z rezerwą do stosowania antybiotyków. Specjaliści medycyny integracyjnej raportują dobre rezultaty przy stosowaniu substancji naturalnych.

Substancje naturalne pomocne w zwalczaniu infekcji
Probiotyki
Ekstra virgin olej kokosowy
Czosnek
Pokarmy fermentowane
Lukrecja (licorice)
Kwertecyna
Acetylocysteina
Koenzym Q10
Kurkumina
Olej z oregano
Sok aloe vera

Jeżeli u osób z infekcją nie dojdzie do poprawy po zastosowaniu antybiotyków czy innych naturalnych substancji oznacza to, że ich czynnik wyzwalający nie został jeszcze zidentyfikowany i muszą one kontynuować poszukiwania swojej źródłowej przyczyny choroby.

Uwaga: Wszystkie informacje medyczne podane w artykule są przeznaczone do celów edukacyjnych, natomiast nie jest intencją autora użycie ich w celach diagnostycznych czy terapeutycznych. Podane informacje nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy i leczenia przez endokrynologa.

Składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowej funkcji gruczołu tarczycy:
selen, żelazo, witamina A, witamina E, witaminy z grupy B, potas, jod i cynk są niezbędne do prawidłowej funkcji tarczycy. Inne substancje, chociaż niezwiązane bezpośrednio z funkcją tarczycy, są potrzebne do utrzymania prawidłowej funkcji układu immunologicznego, wątroby i nadnerczy.

Większość osób z Hashimoto ma niski poziom witaminy B12, antyoksydantów, selenu, witaminy E i glutationu, a także cynku i ferrytyny (proteiny odpowiedzialnej za magazynowanie żelaza).Witamina B12             zobacz >> Nowe spojrzenie na witaminę B12

Witamina H (biotyna)

Chorobie Hashimoto zawsze towarzyszy stan zapalny w organizmie. Przewlekły stan zapalny obciąża nadnercza i prowadzi do niedoboru witaminy H - biotyny. Okazuje się, że biotyna jest istotną witaminą, a jej niedobór może przyczynić się także do utraty włosów, obniżenia krzepliwości krwi, podwyższenie poziomu cholesterolu, w przy antybiotykoterapii może dojść do zmian zapalnych jelit.

Witamina D

Niedobór witaminy D wiązany jest z nieprawidłową funkcją układu immunologicznego - brak komórek CD8+, odpowiedzialnych za zwalczanie wirusa EBV, a także brak komórek T regulujących (Treg), które czuwają nad zachowaniem równowagi układu immunologicznego.Źródło:

107 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czosnek lekarstwem na wszystko! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre dobre mi się przyda bo w szkole coś takiego omawiamy i potrzebowałem dodatkowego materiału dzięki wielkie za wpis !

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mi się wydaje że to jest skopiowane jakoś gdzieś ale nie wiem na 100% więc nie osądzam dzięki za wpisy mimo wszystko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skopiować nie skopiowałam, ale korzystałam z materiałów naukowych, podałam źródło na końcu posta. Pozdrawiam

   Usuń
 5. moja babcia ma tarczycę i widzę jak się z tym męczy, więc staram się temu zapobiec. Zażywam duzo witamin i staram się robić systematycznie badania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś miałem zapalenie tarczycy szkoda gadać straszna sprawa z takim czymś jest tyle problemów że szok.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dieta nie powinna zawierać pokarmów przetworzonych, cukru i pokarmów uczulających.

  OdpowiedzUsuń
 8. Diagnostyka laboratoryjnaH. pylori można wykryć za pomocą badań krwi i w powietrzu wydychanym, a także poprzez badanie kału.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taką dietę prowadzę i mam dobre wyniki :P. Ale nie ma za bardzo motywacji do tego niestety.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mogę wam szczerze polecić coś co skutecznie zapobiega wszelkim problemom zdrowotnym (bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć, nie? ;). Od kiedy stosuję lampy Bioptron do naświetlań i koloroterapii, zauważyłam że kupuję o wiele mniej zbędnych kosmetyków, nie mówiąc już o lekach. Te lampy mają tyle zastosowań, że trudno było mi uwierzyć. Dziewczyny! Spróbujcie bo naprawdę warto – dla zdrowia i dla oszczędności! Monika

  Pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie ma co z takim czymś odwlekać jak ktoś jest tak poważnie chory to od razu do szpitala i tyle!

  OdpowiedzUsuń
 12. Tarczyca to ciężka sprawa na moje to nie chciałbym mieć tej choroby jest to bardzo cięzka choroba i trudna do przejścia warto uważać na nia

  OdpowiedzUsuń
 13. Równiez uważam że tarczyca to ciężka choroba, bardzo przydatny wpis, czekam na kolejne pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wit. B12 to cyjanokobalamina, a nie biotyna !

  OdpowiedzUsuń
 15. dzięki za całe info.. muszę zmienić diete!

  OdpowiedzUsuń
 16. To nie są żarty takie zapalenie to jest masakra nie wiem czy można to wyleczyć ????

  OdpowiedzUsuń
 17. A cóż to za zagraniczne komentarze :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Miałam kiedyś chorą tarczycę w dzieciństwie i leczyłam się, wyniki zawsze miałam dobre więc chyba po tak długim czasie choroba nie może wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 19. W dzieciństwie chorowałam na tarczycę, brałam tabletki ale wyleczyłam się ( to chyba była nadczynność?) Leczenie pomaga, dieta również

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też miałem naprawde przeróżne objawy, no i poszedłem na testy alergiczne. Wykryto, że mam alergię na pare rzeczy. A objawy miałem takie jakby dolegała mi jakaś inna bardziej poważniejsza choroba. Dlatego należy najpierw iść do lekarza, a później dopiero czytać rzeczy w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawe to wszystko muszę przyznać. Robi wrażenie cały blog.
  A jeśli chodzi o mnie to ostatnio robiłem sobie test na nietolerancję laktozy no i okazało się, że jestem chory. Dlatego tak rzadko bywam na blogach, ale leczenie zacząłem więc myślę że niedługo pojawie się znowu. Polecam każdemu zrobić sobie takie badania.

  OdpowiedzUsuń
 22. Testo Muscle Fuel
  To meet your daily protein needs, plan to add 20 to 30 grams of high quality protein to each of your meals every day. If you get your protein in doses throughout the day, it will be easier for your body to digest and use it. Find out how much protein you need to meet your muscle building goals, then break it down evenly across all your meals.
  http://www.supplementssupplier.com/Testo Muscle Fuel/

  OdpowiedzUsuń
 23. Don't shower or bathe too frequently to keep skin moist. Try limiting your bathing activities to every other day to maintain the healthy glow of your skin.Parisian Glow
  Today, if you are really serious about keeping your skin youthful, you can get prescription anti-aging products through a dermatologist. There are anti-aging creams approved by the FDA that have been proven to reduce wrinkles and fine lines on the skin. Unfortunately, many of these anti-aging creams cannot be used by women who are nursing, pregnant or people that take certain types of medication.Parisian Glow Exfoliation is great way of giving you glowing skin.
  <a href="http://www.supplements4us.com/parisian-glow/</a>
  http://www.supplements4us.com/x-alpha-boost/</a>

  OdpowiedzUsuń
 24. Maximize the effectiveness of your biceps MuscleX TST 1700
  routine. Generally, while doing bicep curls, you don't get the most benefit offered from a curl because you don't get the bar up past the point of being parallel. The top portion of bicep curls is the strongest. You can fix this by doing seated barbell curls.

  http://www.healthbuzzer.com/musclex-tst-1700/

  OdpowiedzUsuń
 25. Eat natural foods for more nutrition.Testo Muscle Fuel Processed foods are not going to help you stay healthy. Try eating lean meat and fresh produce. If you are tempted to buy processed foods while grocery shopping, avoid those aisles.


  http://www.healthbuzzer.com/testo-muscle-fuel/


  OdpowiedzUsuń
 26. Consume a diet rich in antioxidants as Royalty Skin Serum
  a means of protecting your skin from harmful free-radicals. Consume things like fruits, green tea and dark chocolate. These will help get rid of the toxins that are found inside your body.


  http://www.wecareskincare.com/royalty-skin-serum/


  OdpowiedzUsuń
 27. Świetny wpis! Ja miałem okazję poznać kilka osób z Hashimoto i czasami przebywanie z taką osobą jest uciążliwe, niektórym z nich po prostu odwalało w gorszych momentach, potrafili zachowywać się uciążliwie. Mam nadzieję, że w końcu powstanie jakieś skuteczne lekarstwo na to tak, aby już nie mieć więcej z tym problemów.

  OdpowiedzUsuń
 28. Luminescent Serum For better looking skin and hair via diet, try consuming foods with lots of Vitamin E. This nutrient contains antioxidants, keeping aging at bay. Eat a lot of blueberries and papaya, if you want to get this into your system. Dark, leafy greens also have it.
  http://www.supplements4tips.com/luminescent-serum/

  OdpowiedzUsuń
 29. Freeze two spoons. Then place the spoons Aviqua Wrinkle Complex
  on each eyelid for around seven minutes. Doing this can help significantly improve puffy eyes. Some puffy eye causes include processed foods, allergies, sleep deprivation and hormones. When all else fails, you may find cold, metal spoons to be helpful.


  http://www.healthbuzzer.com/aviqua-wrinkle-complex/

  OdpowiedzUsuń
 30. Regular soap might be doing you more harm Aviqua Wrinkle Complex than good if your skin tends to be very dry. Replace soaps with a moisturizing wash to keep a healthy skin. When you bathe, avoid bubble baths since the foaming ingredients can irritate your skin. There are oatmeal based scrubs that can help sooth itchy skin. Make a habit of moisturizing as soon as you have bathed and dried off.

  http://www.healthbuzzer.com/aviqua-wrinkle-complex/

  OdpowiedzUsuń
 31. If you are experiencing very dry skin,Aviqua Wrinkle Complex try avocado. Try crushing some and spreading it over the affected areas. Leave it on for 20 minutes, then wash away to reveal glowing soft skin.

  http://www.healthbuzzer.com/aviqua-wrinkle-complex/

  OdpowiedzUsuń


 32. افضل شركات نقل اثاث بالمدينة المنورة تساعدك على نقل اثاثك بامان فلا داعى للقلق مع افضل شركات نقل اثاث بجدة

  عزيزى العميل انت من محبى التنقل باستمرار بالتالى انت بحاجة ماسة وضروية الى الاستعانة بالمختصين في نقل العفش خاصة افضل شركات نقل اثاث بالرياض لان الاستعانة باى من عمالة الشوارع الغير مدربة والتي لا تمتلك خبرة كافية في نقل العفش او الحفاظ علية وليس هذا فقط فقد يؤدى الاستعانة بعمالة الشوارع الى حدوث حالة فقدان وتكسير للاثاث بالتالى التاثير الضار عليك عزيزى العميل

  لا تقلق مطلقاً الان بشأن نقل اي منقولات خاصة بك طالما استعنت بشركة الاول لـ نقل الأثاث في الرياض وخارج الرياض فنحن ليس الوحيدون ولكننا متميزون عن اى مؤسسة أخرى داخل وخارج الدمام وشهرتنا كافضل شركة نقل اثاث بينبع
  ارخص شركات نقل العفش بجدة

  OdpowiedzUsuń
 33. Aviqua Wrinkle Complex Do not forget to protect your lips with moisture too. The winter air can dry out your lips. If you don't protect your lips with lip balm, they will become very painful and dry.
  http://www.supplements4tips.com/luminescent-serum/

  OdpowiedzUsuń
 34. Moisturize a little bit before you put on makeup.Wrinkle Contour Skin Using moisturizer will cause your makeup to be more evenly spread. Your makeup won't look blotchy when you moisturize. This is a great way to make your makeup last longer and keep your face with a fresh look.

  http://www.healthtalked.com/wrinkle-contour-skin//

  OdpowiedzUsuń
 35. Baking soda can actually restore shine and Regenere Skin luster to tired and dull hair! Mix a little baking soda with your shampoo in your hand. Then you just wash it out of your hair as you would usually do. This will bring back the shine to your hair.

  http://www.healthtalked.com/regenere-skin/

  OdpowiedzUsuń
 36. If exercising gives you a red, flushed appearance Skin Amour Serum
  that lingers, taking an over-the-counter antihistamine such as Benadryl can dissipate the redness. If your health is not in question and you are properly hydrated, it is okay to take Benadryl.
  http://www.healthbuzzer.com/skin-amour-serum/

  OdpowiedzUsuń
 37. To avoid problems like these and keep your skin healthy, drink plenty of water.
  Rapid Ageless SerumReduce your sugar intake to keep your skin looking great. Many people are unaware that excess sugar increase glucose which can stick to protein cells. The protein in your body funtion in the cartilage, ligaments, and collagen in skin. If you eat too much sugar you will have deeper wrinkles.Rapid Ageless Serum It can easy to forget, but your skin is part of your living being, and because of this it has similar needs as other parts of your body. The skin is the largest organ in the body.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/rapid-ageless-serum/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/rapid-ageless-serum/</a>

  OdpowiedzUsuń
 38. If you want a dramatic look for your eyes,Skin Amour Serum
  try a liquid eyeliner. It can help your eyes pop and look amazing. Use a small, angled brush for clean lines. This will give you beautiful results.  http://www.healthbuzzer.com/skin-amour-serum/

  OdpowiedzUsuń
 39. Be cautious when shaving your skin. Razors Rapid Ageless Serum
  have extremely sharp blades that can easily irritate your skin. Use gel, lotion or shaving cream to add lubrication and protection to your skin. Always use a clean razor for the best, smoothest shave. Shave along the grain of your hair, rather than against it, for a less irritating shave.
  Rapid Ageless Serum

  OdpowiedzUsuń
 40. Therefore, do some research by checking out customer reviews of products before making a decision to buy them.Maxrenewal The best time to moisturize skin is right after a shower or a bath when your skin is still damp. You will open your pores with the steam, and your moisturizer will get deeper in the skin. Moisturizing daily helps fight off dry skin and other environmental exposure.Maxrenewal Treat your child's dry, itchy skin by applying a moisturizing lotion twice daily.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/maxrenewal/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/maxrenewal/</a>

  OdpowiedzUsuń
 41. They can fill you up more than most things in the long run.
  MetaXlim Garcinia CambogiaCambogia Avoid eating right before you go to bed. For example, if you go to bed around 10 pm, do not eat after 8 pm. If you must eat something, just have a piece of fruit or some veggies and some water. Try your best to resist the tantalizing allure of a late night snack.
  http://www.supplements4tips.com/metaxlim-garcinia-cambogia/

  OdpowiedzUsuń
 42. لاشك ان شركه الحورس تعد افضل شركه خدمات منزليه التي منها (التنظيف/رش مبيدات/مكافحه حشرات/تسليك مجاري/كشف تسربات المياه/تنظيف خزانات..)وعديد من الخدمات التي تلزم البيت او الفله نحن بخدمتك عزيزي العميل.
  شركه رش مبيدات بالطائف
  شركه نقل اثاث وعفش بالطائف
  افضل شركه تنظيف بالطائف
  شركه مكافحة حشرات بالطائف
  شركه كشف تسربات المياه بالطائف
  حيث شركتنا تتميز باداء الخدمه علي افضل وجهه حيث نعد
  شركه تنظيف خزانات بالطائف
  نحن نعمل جاهدين لاجل راحتكم وسلامة صحتكم

  OdpowiedzUsuń
 43. Gather a group of your friends and visit DermaBellix the spa. You can get facials, which will get rid of any dead skin and open up the pores.


  http://www.wecareskincare.com/dermabellix/

  OdpowiedzUsuń
 44. and again after you finish. It's a good suggestion to consume approximately fifteen grams thirty minutes prior to training, and then do the same thing after you finish. This is the amount of protein contained in a couple glasses of milk.
  Pure Testo Blast If you want to build muscle mass, your body must be properly hydrated.

  http://www.supplementssupplier.com/pure-testo-blast/

  OdpowiedzUsuń
 45. Your lip's skin is extremely sensitive. This VibrantC Skin Cream skin should be treated with moisturizing balms or Chapstick consistently. This will not only protect your sensitive lips from the cold but from the sun as well.


  http://www.healthtalked.com/vibrant-c-skin-cream/

  OdpowiedzUsuń
 46. Alternatively, consider using bath oils or a body wash containing oatmeal, which can help ease dry and scaly skin. Apply moisturizer after drying off.
  Hydroluxe Wrinkle Serum You should try an exfoliating scrub to get rid of the dead skin on your face. This will help to reduce the dead skin on the surface of your face. An exfoliating scrub will be able to get rid of this dead skin cell layer and expose fresh new skin. Also, you will help to get rid of the oil that is clogging your pores.Hydroluxe Wrinkle Serum If you do have allergies to certain ingredients in skincare, then keep searching until you find something that works.
  <a href="http://www.supplements4tips.com/hydroluxe-wrinkle-serum/</a>
  http://www.supplements4tips.com/hydroluxe-wrinkle-serum/</a>

  OdpowiedzUsuń
 47. Green vegetables should be incorporated into Garcinia X5

  any weight loss plan because they are regarded as "super foods". This means that they are full of nutrients, minerals, fibers and all good things for your body to make use of. Try red and yellow peppers, spinach, eggplant, beets, radishes and even pumpkin. By adding these to your diet, you will see results!  http://www.garciniasupplier.com/garcinia-x5/

  OdpowiedzUsuń
 48. Most people today are trying to lose weight,Garcinia X5 but they really don't understand how to go about doing so. Lots of folks want to get rich on this trend, offering shoddy products and faulty information. This article will put you in a great position to lose weight.
  http://www.garciniasupplier.com/garcinia-x5/

  OdpowiedzUsuń
 49. The best time of day to shop for exercise shoes Testoflex Advanced

  is in the evening hours. Your feet tend to swell later in the day, so waiting until this time helps to ensure that you always have ample room in your footwear.
  Testoflex Advanced

  OdpowiedzUsuń
 50. Eating a healthy diet boosts your immune system and will increase the effectiveness of your exercise routine.
  Testoflex Advanced Make your goals reasonable when trying to build muscle. Good results are achieved through time, and by having hundreds of workouts. Don't try to take shortcuts; stimulants, steroids and other unnatural muscle building methods can be hazardous to your health.Testoflex Advanced A great way to deal with muscles that limit your progress is to use the concept of pre-exhausting. As an example, you may find that your bicep muscles fatigue earlier than your lats when doing rows. You can fix this by performing an isolation-type exercise, such as straight-arm pulldowns, that do not emphasize the bicep muscles as much. Therefore, you will pre-exhaust your lats.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/testoflex-advanced/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/testoflex-advanced/</a>

  OdpowiedzUsuń
 51. Try to eat at least one gram of protein-rich meat for each pound on your body. The extra protein you consume will be stored and used to build muscle, giving you the results you are trying to achieve.Powercore GoldGold Eating meat can help with muscle-building.

  http://www.supplements4tips.com/powercore-gold/


  OdpowiedzUsuń
 52. Examine the cost they are asking. Be mindful and check that in your antiaging goods method you might have merchandise which can be currently going to feed your skin layer and not lessen the water from it. Feel me he or she got nowhere and I'd a PAL who tried to accomplish this. Used to do and I could not go out of the home without with them.
  More info>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> http://www.healthcare24by7.org/dermabellix/

  OdpowiedzUsuń
 53. There are several excellent unnatural alternatives that additionally shield from damaging rays and moisturise your Skin Care Review layer which makes it a much healthier if you cannot break your significance of the overall best bronze.

  Continually be guaranteed to eliminate other along with makeup pills that use. By the end of your day is really a turning point for that night, although this must be completed carefully. Inability to remove your Skin Care Tips and certainly will not be in the situation that is very best regenerate and to recuperate throughout the night.

  OdpowiedzUsuń
 54. Applying lotion before bedtime is also very helpful.
  Advanced Lash Now If you start using products to care for your skin, make sure that you are consistent when you use them. Most will only be effective if you use them regularly for a week or more. If you are forgetful when it comes to skin products, place them in plain sight, somewhere you won't forget about them. If you apply your products at bedtime, you could try keeping the products on your nightstand.Advanced Lash Now Every time you step outside, you should make sure that you are protected from the suns rays. Make sure you use a good sunscreen at least a half hour before going outside with at least 24 SPF protection. Depending on where you live, choose the highest SPF you possibly can for the most protection.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/advanced-lash-now/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/advanced-lash-now/</a>

  OdpowiedzUsuń
 55. Dirt can collect on the bridge, which ends up on your face, clogging pores around your nose. Just use a little soap and water to clean the bridge of your glasses effectively.Vividermix Stemcell Activ Water is essential for healthy skin.

  OdpowiedzUsuń
 56. During this time, to prevent important oils from coming off your skin, don't shower as much. If you can, try not to shower more than every other day during these months.
  Derma Pearls Get a humidifier for your house in the wintertime. Winter air is much drier than the summer, and a running furnace makes the air even drier. This causes the skin and hair to dry out as well. Using a humidifier will add some much-needed moisture to the air.Derma Pearls Wear sunscreen all of the time if you want your skin to stay young and beautiful.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/derma-pearls/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/derma-pearls/</a>

  OdpowiedzUsuń
 57. This will enhance your skin protection. You can also protect your skin by using laudry additives. Sunguard Laundry Aid has a UPF that is 30 when used on shirts, as opposed to 5 UPF without it.
  Chantel St Claire
  Try using ice on a bunion that you think feels hot and that's swollen too.
  http://www.supplementssupplier.com/chantel-st-claire/

  OdpowiedzUsuń
 58. Make sure to get plenty of sleep. The deep relaxation Erase Repair Skin and rejuvenation that comes from a full night's sleep will greatly benefit your skin. When you do not sleep enough, your eyes can develop dark circles and your skin could look dull and washed out. You'll probably suffer from acne breakouts more frequently. Your skin will look much better in the morning.

  http://www.realperfecthealth.com/erase-repair-skin/

  OdpowiedzUsuń
 59. If you have oily skin, do not avoid moisturizer Erase Repair Skin in your daily skin care regimen. Moisturize after washing your face but prior to applying your makeup. While you may be unsure of its benefits, a good moisturizer will help with oil production. If you use a strong cleanser, it will dry out your skin. This will give the skin the idea that more oil should be created.

  http://www.realperfecthealth.com/erase-repair-skin/

  OdpowiedzUsuń
 60. Keep the big picture in mind if one day goes Ultimate Alpha Extreme
  badly. Otherwise, you may fall into a depression and bad habits. You will have bad days so try to shake it off and follow the proper diet that you planned out. Getting down on yourself will not accomplish anything.
  Ultimate Alpha Extreme

  OdpowiedzUsuń
 61. . By eating fresh fruits and vegetables, and lean meats, your weight training program will show better progress.
  Ultimate Alpha Extreme Plyometric exercises are a great way to build muscle. This type of exercise develops the fast twitch fibers of your muscle, which stimulates muscle growth. Plyometrics are similar to ballistic moves due to the fact that acceleration is required. For example, while doing plyometric push-ups, your hands should jump up off the floor, exploding as high as possible.Ultimate Alpha Extreme One way to work around muscle groups that are holding you back is "pre-exhausting." For example, when performing rows, you may find that your biceps are worn out long before your lats. The solution is to try isolation movements like straight-arm pulldowns, so that the bicep is not the point of emphasis.
  <a href="http://www.supplementssupplier.com/ultimate-alpha-extreme/</a>
  http://www.supplementssupplier.com/ultimate-alpha-extreme/</a>

  OdpowiedzUsuń
 62. Not only does applying sunscreen with a sponge let you avoid the greasy texture of the lotion, it also helps you spread it more evenly. Use of a sponge increases penetration into the skin and absorption. Your hands will stay cleaner as well.Chantel St Claire Try relaxation techniques, such as yoga or meditation, to reduce your stress level.
  http://www.supplementssupplier.com/chantel-st-claire/

  OdpowiedzUsuń
 63. Cover yourself well when you will be in the sun, and use plenty of sunscreen with a high SPF ratingChantel St Clairee Use a cotton ball or makeup sponge to apply your sunscreen.
  http://www.supplementssupplier.com/chantel-st-claire/

  OdpowiedzUsuń
 64. At Skin Care Tips, I realized that lotions to be used in Avonis and L'orealis anti aging skin care program are placed as highly harmful. I realized that L'oreal uses pets for testing. An aesthetic should not be dangerous enough to test on human skin, although I am aware the requirement for assessment.More Info>>>>>>>>>>>>>>> http://www.healthcare24by7.org/derma-pearls/

  OdpowiedzUsuń
 65. If you play tennis, try increasing the rate
  Endovex Male Enhancement at which your eyes focus. Put your body in closer proximity to the net, and your eyes will have to adjust faster when the ball comes at you. This, in turn, can also make your reaction time faster.

  http://www.healthbuzzer.com/endovex-male-enhancement/

  OdpowiedzUsuń
 66. Any type of supplements should be taken with care. Stick strictly to the recommended dosages, and comply with all of the manufacturer's directions.Nitro Build Plus It is imperative that you eat well while trying to build up your muscle. There are nutrients your body needs to rebuild muscles in the body.
  http://www.supplementssupplier.com/nitro-build-plus/

  OdpowiedzUsuń
 67. Ensure you're dedicated to meeting your goals, and you'll see results before you know itNitro Build Plus Building muscle can be difficult. Workouts must be intensive and regular. You must make sure you pay close attention to your daily diet. It would be disheartening to see this effort go to waste, and you not achieving your goals.
  http://www.supplementssupplier.com/nitro-build-plus/

  OdpowiedzUsuń
 68. There are a variety of calculators online that can help you determine your caloric need based on the amount of muscle you wish to gain.
  Ultimate Alpha Extreme When you know this number, increase the protein and carbs in your diet to reach your daily caloric intake goal.Ultimate Alpha Extreme Try bettering your bicep curls.


  http://www.supplements4tips.com/ultimate-alpha-extreme/

  OdpowiedzUsuń
 69. Weight belts are a great accessory to train
  Hyper Tone Force
  with, but only if you are lifting very heavy weights. Routinely depending on a weight belt may cause problems over time. Wearing a weight belt too often can reduce the strength of the muscles in the lower back and abdomen.

  http://www.supplements4news.com/hyper-tone-force/

  OdpowiedzUsuń
 70. Optic Garcinia Changing your behaviors can really help you to lose weight quickly. Use the advice from this article to aid you in your future weight loss endeavors. You may be shocked to learn how easy it is to lose weight quickly.
  Optic Garcinia It won't take long before healthy habits become second nature to you.Optic Garcinia As stated earlier in this guide, maintaining proper weight could feel like a constant uphill battle. There are so many temptations that can lure you away from your goals.

  http://www.supplementscombined.com/optic-garcinia/

  OdpowiedzUsuń
 71. nawet nie wiedziałem ze jest takie coś

  OdpowiedzUsuń
 72. Clean and skin can certainly be yours with a few easy homemade acne remedies. Acne treatments could be prepared at charge that was hardly any athome. The benefits of honey are known to several so as there is a result sweetie truly good for your skin also it can help along the way of acne treatment. Because darling pays to, you possibly can make usage of some volume of hot baby and employ it on the damaged component. Units then wash it off with some coldwater. Additionally honey helps you to add a natural light to your face once taken internally.

  click Here>>>>>>>>>> http://www.healthcare24by7.org/Chantel-st-claire-serum/

  OdpowiedzUsuń
 73. The product you use might be called a 'scrub', but don't take that term literally.Skin Novela SerumSkin Novela Serum Use fabric softener when doing laundry. When clothing is softer, it will be less irritating to the skin -- even after prolonged contact


  http://www.supplements4tips.com/skin-novela-serum/

  OdpowiedzUsuń
 74. Try to stretch your muscles when you are
  Hyper Tone Force relaxing between sets. Stretch the muscles for about 25 seconds. Proper stretching can help you increase your overall strength. Also, stretching lessens any potential for injury.

  Hyper Tone Force

  OdpowiedzUsuń


 75. شركة نقل عفش بالطائف
  شركة المنزل هى نقل عفش بالطائف لدينا السيارات المجهزة والمخصصة لخدمات نقل العفش بالطائف كما اننا لدينا الاوناش والروافع التى تستخدم فى خدمات نقل العفش بالطائف وعمالتنا تقوم بتفكيك العفش واعادة تفكيكه حتى لا يتعرض للكسر او الخدش اثتاء القيام بنقله ونقوم بتغليف العفش بأجود انواع البلاستيك الاستريتش والكرتون المقوى الذى يحمى العفش من الصدمات ونحن نقدم جميع خدماتنا بأسعار رخيصة فى متناول الجميع .
  شركة نقل اثاث بالطائف
  http://elmnzel.com/moving-furniture-taif/

  OdpowiedzUsuń

 76. Some newly identified question compound, developed by the makeris high-tech laboratories - Seriously, Male Enhancement Supplements this having a 10 would n't Male Enhancement Supplements contact -foot rod. A real (medical) substance needs before it may be marketed to undertake lengthy studies,. You may recall the anticipation which followed Viagra when it had been presented. It is possible to bet that when this new wonder drug was authentic, it'd swiftly turn into a house name. Odds are the so called drug is often a placebo, having a complex pseudo-scientific title considered up from the advertising specialists of the company's.
  click Here>>>>>>>>> http://www.healthcare24by7.org/grow-extreme-max/

  OdpowiedzUsuń
 77. Make sure that you are using your brain when
  Andronite Enhanced performing squats. The bar should rest across your back near the center of your trapezoidal muscles. That will place the work on your hamstrings, glutes and hips and enable you to squat more weight.

  Andronite Enhanced

  OdpowiedzUsuń
 78. This is the opposite of what you are trying to achieve. Aim to eat about 1 g of protein for every pound that you weigh.Endovex Male Enhancement An effective muscle building workout routine should make you stronger. You should see a steady increase
  Endovex Male Enhancement
  in the amount of weight you can lift over time. If you are new to weight lifting, you should see an increase of approximately 5% in the weight you can lift every other workout session.

  http://www.supplementssupplier.com/endovex-male-enhancement/

  OdpowiedzUsuń
 79. Anyone can have great skin just by using a few tips. Read on and learn how to get great looking skin.Skin Novela Serum Having more youthful looking skin can greatly improve your appearance.Skin Novela Serum Having healthy skin allows you to appear younger and can reduce the amount of makeup you wear. In order to make your skin look healthy, it is crucial that you take good care of it. Here are steps towards making your skin healthy.Skin Novela Serum If you do not properly take care of your skin, you can damage it before the time comes. By treating it better now, it will look better later.

  http://www.supplementscombined.com/skin-novela-serum/

  OdpowiedzUsuń
 80. So keep in mind that it is not smart to eat food when you aren't going to be active. Try to eat you meals before an activity instead of after. This will help your body to use the calories so that you can get to the weight you desireOptic Garcinia Set a schedule for your meals, so you can eat at the same time daily.
  http://www.supplements4tips.com/optic-garcinia/

  OdpowiedzUsuń
 81. The best beauty techniques are often
  Lumivol the old tried and true ones. For instance, a sudden way of tightening up your face is using a mask made from lemon juice and egg whites. Mix a single tablespoon of lemon juice and two egg whites. This combination should be applied onto your face. Only use a thin layer. Leave it on for roughly a half hour and rinse it off and gently pat it until it's dry. Your skin will be rejuvenated and refreshed.

  Lumivol

  OdpowiedzUsuń
 82. From your sunlight - Protect the skin tip # 5. Sunlight is superior - it can help to offer vitamin D to the cells of your body. But too much sunlight is detrimental to your skin. Staying in sunlight too long without defense can be a confident recipe for prematurely aging skin. A lot of your skin will be dried out by sunlight. If you should be in a job that needs you be not in in the sun for lengthy periods, be sure you use sunscreen cream, sunlight -blocking garments, and drink a lot of water.Click Here>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> http://www.healthcare24by7.org/Lumivol-Skin/

  OdpowiedzUsuń
 83. A worn out razor may cut your skin or pull hair. This can cause razor burn, chafing and even a rash. A good razor should pass smoothly and painlessly over your skin.

  Chantel St Claire
  You might find that most aestheticians are not as well trained as you would hope in terms of protecting your personal health. Their focus is mostly on the products that they sell and how they will benefit you.
  http://www.supplementssupplier.com/chantel-st-claire/

  OdpowiedzUsuń
 84. By using the tips in this article, you will start to see improvements with your skin with just a little effort.

  Chantel St Claire
  You do not need to spend tons of money on skin products or do weird rituals to get healthy skin.  http://www.supplementssupplier.com/chantel-st-claire/

  OdpowiedzUsuń
 85. It can also help you out with other things, too, like increasing productivity and having healthy relationships.
  Avalure Cream

  Avoid stressful situations. An overabundance of stress can cause damage to your mind and your body. You can clear up your skin by getting rid of stress.
  http://www.supplementscombined.com/avalure-cream/

  OdpowiedzUsuń
 86. Reward yourself. If you're sticking to the Garcinia Shaping Prodiet you chose, it is okay to reward yourself every now and then with a slice of cake or even with a small glass of wine. This does not mean you have have failed at your diet. Rather, it means you have earned the right to a minor splurge, having done so well with your dieting efforts. That being said, try not to give constant rewards. Your diet is not a punishment, it is a new, healthier lifestyle.http://www.garciniasupplier.com/garcinia-shaping-pro//

  OdpowiedzUsuń
 87. Eat lots of protein to grow muscle. Muscle
  Hydro Testo360X
  requires protein to rebuild after a workout, and a protein deficiency will actually reduce your muscle mass. You should consume up to one protein gram per pound that you weigh.

  http://www.supplements4news.com/hydro-Testo-360x-uk/

  OdpowiedzUsuń
 88. If you must use these, only pour a small amount on your food.
  Lean Garcinia Plus Test yourself with a 10-pound dumbbell. As you work with the five and ten pound dumbbells,
  http://www.supplementssupplier.com/lean-garcinia-plus/

  OdpowiedzUsuń
 89. You will make sure you rid yourself of dead skin and scales without irritating your skin's surface with abrasives.

  Novela Skin Serum
  The skin of a baby is very sensitive and it should be protected. For the first couple of months, a baby should be kept out of direct sunlight, and as the baby gets older, use a good sunscreen and keep the baby in the shade when possible. If sunburn occurs, apply a cool cloth to the affected area, and check with the pediatrician if there is blistering or if there are any other concerns.Novela Skin Serum Always read the sunscreen label to know the limits of the protection, and reapply frequently according to the directions on the label.
  http://www.supplementssupplier.com/novela-skin-serum/

  OdpowiedzUsuń
 90. Apply the ideas from this article and combine them with other methods you may discover. Soon, your skin will be healthy and glowing like you desired.Novela Skin Serum The information you just read is a great start towards achieving that healthy, glowing skin you seek. Just remember that your skin's health can be improved, no matter what age you are. Make use of the advice provided here and enjoy incredible results.


  Novela Skin Serum
  It is not difficult to properly care for your skin when you know how. Once you know what is causing your skin issues, solving them is easy.


  http://www.supplementssupplier.com/novela-skin-serum/

  OdpowiedzUsuń
 91. Niestety Hashimoto to bardzo nieprzyjemna choroba zarówno dla chorego jak i jego otoczenia. Znałem jedną dziewczynę chorą na to i często dochodziło do sytuacji, że bez kija nie podchodź...

  OdpowiedzUsuń
 92. Exfoliate your skin gently. Don't use excessive
  Novellus Skin
  force. This can irritate and harm your skin. Just take your time, and exfoliate longer if you want a deep cleaning. You'll avoid harming your skin but still get deep into your pores.
  http://www.wecareskincare.com/novellus-skin/

  OdpowiedzUsuń
 93. If you always wear glasses or sunglasses, it's a
  Novellus Skin
  good idea to clean them once a week. The bridge of glasses can get dirty, and this will lead to breakouts on your nose because your pores will get clogged. One of the best ways to clean dirt from your frames is to use soap and water.


  http://www.wecareskincare.com/novellus-skin/

  OdpowiedzUsuń
 94. For every set, push to continue until you cannot continue with a single additional rep. You can shorten your sets when you start to get tired, but do not stop until you have no energy left to continue.

  Ultimate Alpha Extreme

  Make sure that workouts never exceed one hour in length. Your body will produce more stress hormone, called cortisol, if you exceed an hour long workout. Cortisol is a hormone which can block testosterone, wasting the effort you exert in your muscle building program.  http://www.supplementscombined.com/ultimate-alpha-extreme/

  OdpowiedzUsuń
 95. Removing oil from your pores with products such as astringents can be beneficial in a lot of ways. Don't forget to use moisturizer. Regularly moisturizing can actually help keep your skin from producing extra oil.

  Ultraderm Lux
  Keep in mind that allergies to skincare products did not necessarily exist when you were younger, and they won't necessarily exist as you get older. You can try to test a very small portion of a product with different formulation or concentration of the offending chemical; it's possible you'll find one that doesn't cause a reaction.Ultraderm Lux Making the right choice when it comes to facial cleansers is important.
  http://www.supplementscombined.com/ultraderm-lux/

  OdpowiedzUsuń
 96. Using a moisturizer every day can stop dryness that is caused by the skin being exposed to pollution and weather conditions.Ultraderm Lux Try using an exfoliating scrub on your face to remove old, dead skin cells. Dead skin cells build up on the face over time, and they make your skin look dull and listless. An exfoliating scrub will be able to get rid of this dead skin cell layer and expose fresh new skin.

  http://www.supplementscombined.com/ultimate-alpha-extreme/

  OdpowiedzUsuń
 97. Staying out of tanning beds stops you from exposing yourself to agents responsible for Melanoma and accelerated aging.Ultraderm Lux
  If you have flaky or dull-looking skin,
  http://www.supplementstry.com/ultraderm-lux/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...